Fra: 15-03-2016 til: 15-03-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
RigsrevisionenVedr. møde om drøftelse af revisionstræ for fortsat notat vedr. sygehusbyggerier II (effektiviseringer)15-03-2016SJ-STD-DEPMNH50240
 Info vedr. EMF/RF.05-02-2016SJ-STD-DEPPKH19106
OK-Plejecentret BaeshøjgårdProgram for ministerens besøg på OK-Centret Baeshøjgård den 11. april 201615-03-2016SJ-STD-DEPPWN50279
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 42814-03-2016SJ-STD-DEPSJE49857
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 42714-03-2016SJ-STD-DEPSJE49856
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 42614-03-2016SJ-STD-DEPSJE49855
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 42914-03-2016SJ-STD-DEPSJE49858
 Forspørger til invitation vedr. besøg af ministeren i demens-pårørende-klub14-03-2016SJ-STD-SUMAI49935
 Borgerhenvendelse om indførelse af mulighed for sædsortering14-03-2016SJ-STD-SUMAI49045
LægemiddelstyrelsenVedr. ændring af DLS ifht magistrel produktion for sygehusapotekerne og apotekerne.14-03-2016SJ-STD-SUMDRA50209
Epoch Times NordicByder ministeren Shen Yun Velkommen til Danmark?15-03-2016SJ-STD-SUMLLU50198
Alt for DamerneBidrag til artikel, ALT for damerne15-03-2016SJ-STD-SUMLLU50185
PharmadanmarkIndstilling af ny suppleant for foreningens forfremmelseskonsulent07-03-2016160065947183
 Invitation til ministeren til at besøge Dansk BørneAstma Center i Gentofe i efteråret 201615-03-2016160066050192
Kolding Handicap Idræts ForeningHenvendelse vedr. møde.07-03-2016160066049402
Montebellos VennerHenvendelse vedr. ministerens besøg på Plejehjemmet Montebello idag14-03-2016160066149949
Dansk ErhvervInvitation til sundheds- og ældrearrangement på Folkemødet den 18. juni 201610-03-2016160066249912
Ældre SagenInvitation til debat om værdighed på folkemødet den 17. juni 201608-03-2016160066249913
Play31Christiansborg Cup 2016 26. april på Christiansborg Slotsplads14-03-2016160066449950
 Borgerhenvendelse - om forhandlinger om kontanthjælpsloftet15-03-2016160066850143
BeskæftigelsesministerietBekræftelse på overtagelse af borgerbrev hvor syg skal man være for at få pension15-03-2016160066850058
Mckinsey&CompanySammenfatning - kronikeranalyse.11-03-2016160067248968
KLKL's økonomiske høringssvar vedr. bekendtgørelse om ambulancer og uddannelse af ambulancepersonale m.v.14-03-2016160075749353
Ministeriet for Børn, Undervisning og LigestillingSvar vedr. ambulancebekendtgørelsen15-03-2016160075750663
KLKlinikkernes bemærkninger til modeller for finansiering af heroinklinikker11-03-2016160086448626
Region MidtjyllandForeløbige leverancer fra PA vedr. handlingsplan 201613-03-2016160090250289
SundhedsstyrelsenKommentarer fra SST til kap 5 i statusrapport om demens.24-02-2016160102249808
Aalborg KommuneEndeligt program - Aalborg Kommune07-03-2016160102249829
SundhedsstyrelsenKommentarer til kap. 11 og 7 i statusrapport om demens.22-02-2016160102249792
Nationalt Videnscenter for DemensOversigt over udviklingsprojekter om demens01-03-2016160102249723
SundhedsdatastyrelsenSupplerende analyser fra SDS24-02-2016160102249811
Nationalt Videnscenter for DemensKommentarer fra NVD til kap 5 i statusrapport om demens.23-02-2016160102249795
SundhedsstyrelsenKommentarer til kap 7 i statusrapport om demens.23-02-2016160102249797
SundhedsstyrelsenBidrag til afsnit om specialeplanlægning22-02-2016160102249789
Dansk Ludomani BehandlingAnmodning om at konvertere 0,5 psykologstilling til administrativ stilling.09-03-2016160107448901
Advokat Majken JohansenBemærkninger fra advokat til Lægemiddelstyrelsens udtalelse.14-03-2016160108049203
Folketingets OmbudsmandOmbudsmandsudtalelse fra 1996 vedr. partsbegrebet14-03-2016160112550363
Region MidtjyllandVurdering af fortroligt dokument fra Kammeradvokaten15-03-2016160119350085
SukkersheriffenAccept og revideret materiale.13-03-2016160125348688
Svendborg KommuneSvendborg Kommune fremsender bemærkninger til regnskab til projektnr. 62168.14-03-2016160135548983
Svendborg KommuneSvendborg Kommune Angående forlængelse af projektnr. 22309.15-03-2016160150350298
MF Carolina Magdalene MaierSvar til ALT vedr. satspuljen "kultur på recept15-03-2016160168150127
OECD - Organisation for economic co-operation and developmentAccession of Latvia to the Organisation: Draft formal opinion of the Health Committee07-03-2016160176550819
Helsingør KommuneVedr. muligheden for besøg af sundheds- og ældreministeren i Helsingør Kommune vedr. demens01-03-2016160181849728
Furesø KommuneVedr. muligheden for besøg af sundheds- og ældreministeren i Furesø Kommune om demens.07-03-2016160181849776
Fredensborg KommuneMateriale fra Fredensborg ifm. ministerbesøg06-03-2016160181849778
Furesø KommuneVedr. muligheden for besøg af sundheds- og ældreministeren i Furesø Kommune vedr. demens01-03-2016160181849731
Fredensborg KommuneVedr. muligheden for besøg af sundheds- og ældreministeren i Fredensborg Kommune vedr. demens01-03-2016160181849732
Thisted KommuneDeltagerliste og program til besøg i Thisted25-02-2016160181949712
Brønderslev KommuneMateriale ifm. ministerbesøg i Brønderslev29-02-2016160181949720
Frederikshavn KommuneEndeligt program for besøg i Frederikshavn07-03-2016160181949827
Fredensborg KommuneVedr. muligheden for besøg af sundheds- og ældreministeren i Fredensborg Kommune om demens.03-03-2016160181949754
Brønderslev KommuneEndeligt program - Brønderslev08-03-2016160181949835
Aalborg KommuneMinisterbesøg demens - Aalborg02-03-2016160181949733
Brønderslev KommuneMateriale fra Brønderslev ifm. ministerbesøg24-02-2016160181949805
Aalborg KommuneMateriale fra Aalborg ifm ministerbesøg03-03-2016160181949752
Endometriose ForeningenRegnskab aktivitetspulje 2014.03-03-2016160197540683
Social- og IndenrigsministerietKoncept for håndtering af tvister og afslutning af regnskab for kvalitetsfondsbyggerierne - SIM15-03-2016160240550761
Social- og IndenrigsministerietKontoplan - budget og regnskabssystem for regioner15-03-2016160240750245
WHO´s Regionalkontor for EuropaConsultation on the development of the European Action Plan for the prevention and control of noncommunicable diseases (NCDs) 2016-202515-03-2016160246750109
UdenrigsministerietNy EFTA-sag E-3/16, Ski Taxi SA, Follo Taxi SA og Ski Follo Taxidrift AS v Staten v/Konkurransetilsynet15-03-2016160249250077
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag de forenede præjudicielle sager C-78/16 og C-79/16, Pesce e.a. m.fl. - Fremskyndet procedure15-03-2016160249250080
ÆldreForumÆldreForums 97. rådsmøde den 23. februar 201615-03-2016160256850658
SundhedsdatastyrelsenSUA-analyser: Genindlæggelser10-03-2016160337550495
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus09-03-2016160338350840
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus10-03-2016160338350838
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus10-03-2016160338350848
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus11-03-2016160338350847
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus11-03-2016160338350845
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus11-03-2016160338350843
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus10-03-2016160338350837
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus09-03-2016160338350839
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus14-03-2016160338450853
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus14-03-2016160338450856
SundhedsstyrelsenSST efttermiddagsstatus15-03-2016160338450859
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus14-03-2016160338450857
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus15-03-2016160338450861
 Forespørger til vejledning: Kom godt i gang med klinisk forskning.17-02-2016160344029562
 Borgerhenvendelse vedr. barnløshed.15-02-2016160344128077
Cruelty Free InternationalSvar til Cruelty Free International vedr. henvendelse af 18. februar 2016.14-03-2016160350548924
Kalundborg KommuneVedr. ministerens program ifm. besøg i Kalundborg14-03-2016160353150014
Det Sociale NetværkInformation om rejserefusion.02-03-2016160369748634
Region SyddanmarkRegion Syd svar vedr. første spadestik til Nyt OUH torsdag den 28. april 2016 klokken 11-12.3015-03-2016160375650093
 Borgerhenvendelse - der burde gives et ordentligt tilskud til antabuspiller24-02-2016160391434288
OK Klubben SønderborgAnsøgning om tilskud til arbejdet med enlige ældre og lettere handicappede borgere, så de kan komme ud blandt andre18-02-2016160393233876
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 41314-03-2016160395149859
Københavns UniversitetAnmodning om forlængelse af projektperiode for SURVIVE projektet.10-03-2016160401849542
Region HovedstadenProjekt 65101 vedr. regnskab Region Hovedstaden. Flere sengepladser i psykiatrien + følge-hjemordning.11-03-2016160401847532
Slankeforeningen FnuggelineAnsøgning til aktivitetspuljen - Udlodningsmidler 2016. Slankeforeningen Fnuggeline.13-03-2016160410248956
 Borgerhenvendelse - fravalg af livsforlængende behandling06-03-2016160412542660
 Borgerhenvendelse - livstestamente - gyldighedsområde06-03-2016160412643641
 Borgerhenvendelse vedr. tilskud til Ældre Sagen26-02-2016160413136266
Rødovre KommuneHenvendelse fra Rødovre Kommunes borgmester til Sundheds- og Ældreministeren07-03-2016160413543204
Folketingets LovsekretariatSUU alm. del - spm. 41614-03-2016160413649845
Folketingets LovsekretariatSUU alm. del - spm. 41814-03-2016160413649847
Folketingets LovsekretariatSUU alm. del - spm. 41914-03-2016160413649848
Folketingets LovsekretariatSUU alm. del - spm. 42014-03-2016160413649849
Folketingets LovsekretariatSUU alm. del - spm. 41714-03-2016160413649846
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 42514-03-2016160415749854
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 42414-03-2016160415749853
Wonderful CopenhagenInvitation fra Wonderful Copenhagen til møde om opstart af dansk kongres om personlig medicin14-03-2016160416650858