Fra: 02-03-2016 til: 02-03-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Ministeriet for Børn, Undervisning og LigestillingAnmodning om navne og mailadresser på statslige institutioner og virksomheder der skal indberette om måltal og politikker m.m. jf.§ 11 i ligestillingsloven23-02-2016SJ-STD-DEPSHA33871
Branchebladet TØJArtikel med focus på handicappede børn i modebranchen. Ønsker ministerens kommentar02-03-2016SJ-STD-SUMAI39398
StatsministerietVedr koordinering af ministeriets og Social- og sundhedsskolens besøg i Vietnam i april02-03-2016SJ-STD-SUMLLU39947
Aalborg UniversitetInvitation til dimission af de første læger fra Aalborg Universitet den 29. juni 201629-02-2016160066037415
HjernetumorForeningenInvitation til Hjernetumordag den 12. april 201602-03-2016160066039764
Rådet for Socialt UdsatteInvitation til konference om god alkoholbehandling til socialt udsatte borgere den 19. april 201602-03-2016160066039766
Rend og HopInvitation til deltagelse i 100.000 børn-arrangement - en markering af tilmelding af barn nummer 100.000, der har lavet målrettet motorisk aktivitet i Rend og Hops dagtilbud26-02-2016160066036167
Aids FondetAnmoder ministeren om et møde for at fortælle om moderne dansk hiv-forebyggelse02-03-2016160066039791
Socialpædagogernes LandsforbundInvitation til morgenmadsdiskussion om demens på Folkemødet 2016 - fredag d. 17. juni 2016 kl. 8.45-9.45 i Folkets Hus i Allinge29-02-2016160066238120
Operate A/SInvitation til særarrangementet 'Tæt på' på Folkemødet22-02-2016160066239332
Styrelsen for PatientsikkerhedHøringssvar fra Styrelsen for Patientsikkerhed til udkast om bekendtgørelse om ambulancer og uddannelse af ambulancepersonale m.v.01-03-2016160075739219
SundhedsstyrelsenHøringssvar fra Sundhedsstyrelsen til Bekendtgørelse om ambulancer og uddannelse af ambulancepersonale m.v.02-03-2016160075739761
Dansk ErhvervDansk Erhverv - Høring om ambulancebekendtgørelse01-03-2016160075739205
Danske RegionerHøringssvar fra Danske Regioner til bekendtgørelse om ambulancer mv01-03-2016160075739209
ForsvarsministerietTil KBG: dagsorden for næste møde den 14/4, referat af mødet den 9/12, notat fra UM samt opdateret kontaktliste.29-02-2016160079138207
MF Trine Torp
MF Jonas Dahl
MF Flemming Møller Mortensen
MF Mette Abildgaard
MF May-Britt Kattrup
MF Lotte Rod
MF Jane Heitmann
MF Yildiz Akdogan
MF Carolina Magdalene Maier
ORIENTERING TIL ORDFØRERNE (satspuljepartierne) vedr. høring over bekendtgørelse om psykologbehandling i praksissektoren02-03-2016160086139424
Det Administrative BibliotekKopi af Folketingstidende 2006-07, 1. samling, Tillæg A vedr. L 16902-03-2016160089539388
Styrelsen for PatientsikkerhedUdtalelse af 1. marts 201601-03-2016160090440103
Region MidtjyllandRM kommentar til SUM forslag til rettelse i udkast til referat af møde med Region Midtjylland vedr. skærpet tilsyn med DNU 1. februar 201601-03-2016160104840032
Region MidtjyllandUdkast til referat af møde med Region Midtjylland vedr skærpet tilsyn med DNU 1. februar 201602-03-2016160104840029
Danske RegionerVedr. dagsorden og materiale til 1. møde i styregruppen for MedCom 10 den 3. marts 2016.28-02-2016160111738158
Danske RegionerDagsorden og materiale til 1. møde i styregruppen for MedCom 10 den 3. marts 2016.29-02-2016160111738167
MedCom
Danske Regioner
Tandlæger og MedComs standarder29-02-2016160111738135
MedComSpørgsmål vedr. referater til MedCom styregruppe.26-02-2016160111738144
MedCom
Københavns Kommune
KMD Sygehusophold: Forsinkelse på sygehusadvisering02-03-2016160111740266
MedComUdkast til materiale til MedCom styregruppe.26-02-2016160111738146
MedCom
Danske Regioner
KL
Vedr. dagsorden til 1. møde i styregruppen for MedCom 1002-03-2016160111739393
Region HovedstadenRegion Hovedstaden: Ansøgning om FL 2016 på fødeområdet01-03-2016160115739042
DRAktindsigt i Sundhedsministeriets korrespondance med Region Midtjylland vedr. DNU02-03-2016160119340028
Styrelsen for Videregående UddannelserFremtidige indberetninger til Folketinget og til Europa-Kommissionen vedr. sundhedsområdet02-03-2016160121440264
Gartneriet PKM A/SFremsendelse af status02-03-2016160125839690
PenSamFremsendelse af status02-03-2016160126439974
CSC Danmark A/SOpgradering til WorkZone 2016. Status på mobilløsningen (godkendelse af forelæggelser på iPad)01-03-2016160128739091
Sex og SamfundFremsendelse af status02-03-2016160143039373
Bornholms RegionskommuneVedr. statusindkaldelse.01-03-2016160144038759
GAME DanmarkFremsendelse af status02-03-2016160146239858
LægeforeningenErindring om sag vedr. nægtelse af autorisation som læge29-02-2016160169537406
Social- og IndenrigsministerietFra SIM - Vedr. ny honoreringsmodel for Det Psykiatriske Patientklagenævn.01-03-2016160170138497
KLRådgivende styregruppe for Center for Forebyggelse i Praksis02-03-2016160173839847
LivslinienTilpasset budget og uddybning af ønskede områder29-02-2016160202239136
BrugerforeningenHenvendelse som opfølgning på møde om CND og UNGASS02-03-2016160216439759
Aids FondetHenvendelse om møde om FN's Narkotikakommissions årlige samling og FN's Generalforsamlings særlige samling om narkotika01-03-2016160216440135
Danske RegionerOrientering fra DR om tilbagemelding på opfølgning på evaluering af patientklagesystemet02-03-2016160221639233
Region MidtjyllandAnmodning om revideret finansieringsprofil - RM - DNU02-03-2016160241839727
Statens Institut for FolkesundhedNy rapport01-03-2016160246238834
WHO´s Regionalkontor for EuropaAnnouncing Flagship Course on Health Systems strengthening with a focus on NCDs, 9-13 May 2016, Barcelona, Spaing.01-03-2016160246739005
SundhedsstyrelsenNational klinisk retningslinje for non-farmakologisk behandling af unipolar depression sendes i høring via Høringsportalen02-03-2016160248139787
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-28/16, MVM01-03-2016160249239124
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 68 af 23. februar 201623-02-2016160249233840
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-48/16, ERGO Poist’ovna01-03-2016160249239121
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-47/16, Veloserviss01-03-2016160249239122
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-46/16, LC Customs Services01-03-2016160249239123
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-26/16, Santogal M-Comércio e Reparação de Automóveis01-03-2016160249239125
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-520/15, Aiudapds (kendelse om slettelse)29-02-2016160249239126
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-37/16, SAWP29-02-2016160249239127
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-380/15, Garzón Ramos et Ramos Martín (kendelse om slettelse)29-02-2016160249239128
JustitsministerietListe 06-2016 over præjudicielle sager ved EU-Domstolen15-02-2016160249227203
JustitsministerietJuridisk Specialudvalg - Skriftlig procedure - oversigt nr. 04/2016 over præjudicielle sager12-02-2016160249226682
UdenrigsministerietAnmodning om foreløbige forholdsregler i sag T-41/16 R, T-41/16 R, Cyprus Turkish Chamber of Industry e.a. contre Commission européenne16-02-2016160249228787
UdenrigsministerietEU-kontaktpersonerne: Kommissionens dagsorden for onsdag den 2. marts 2016 samt kommende møder29-02-2016160249739882
KLKLs kommentarer til spor 1 og spor 2.11-02-2016160260438433
Cedi ApsMateriale til styregruppemøde d. 1. marts 201625-02-2016160260438435
SundhedsstyrelsenRykker for svar på spørgsmål vedr. FMK24-02-2016160268238884
Styrelsen for Videregående UddannelserStyrelsen for Videregående Uddannelser beder om SST's bidrag02-03-2016160269940031
 Borgerhenvendelse - vedr. brugen af psykofarmaka27-02-2016160275936640
ForsvarsministerietFMN bemærkninger til CBB programudkast.29-02-2016160290537294
Region MidtjyllandOrientering til SUM om sag til regionsrådet om stråleterapien i Herning02-03-2016160302040027
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus01-03-2016160338239368
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus29-02-2016160338239370
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus01-03-2016160338239369
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus01-03-2016160338239367
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus29-02-2016160338239372
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus29-02-2016160338239371
Udlændinge-, Integrations- og BoligministerietMyndighedshøring - inklusionsboliger02-02-2016160341614577
SundhedsdatastyrelsenBestilling - Indlæggelser blandt plejeboligmodtagere.01-03-2016160350338309
Region MidtjyllandGodkendt eksempel om lårbensbrud02-03-2016160357739970
Region MidtjyllandGodkendelse af eksempel om ADHD og autisme02-03-2016160357739981
 Borgerhenvendelse - hvordan starter man en sag op?21-02-2016160363431587
 Vedr. national strategi01-03-2016160363639240
 Borgerbrev - forslag til ny lov vedr. hypnose18-02-2016160368230969
HK HovedstadenAnmodning om aktindsigt fra HK Stat Hovedstaden17-02-2016160369529963
Dansk Oplysnings Forbund Ny Østergade 7, 1.Henvendelse vedr. indsats for kronikere29-02-2016160373238307
 Borgerhenvendelse - klage over afgørelse24-02-2016160376738197
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 36729-02-2016160377238398
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 36829-02-2016160377238399
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 36929-02-2016160377238400
 Borgerhenvendelse - ældrebolig i Hørsholm27-02-2016160377336637
WHO´s Regionalkontor for EuropaWHO/EURO a message to Member States on webcasting of the opening the Standing Committee of the Regional Committee on 9 March, 201601-03-2016160377439366
 Borgerhenvendelse - dødsfald i psykiatrisk regi12-02-2016160378226735
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 37301-03-2016160379339074
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 37001-03-2016160379339068
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 37101-03-2016160379339070
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 37201-03-2016160379339073
 Borgerhenvendelse vedr. kvindelig sterilisation01-03-2016160379738635
DigitaliseringsstyrelsenTilbud om deltagelse i ansøgning om EU-tilskud vedr. onlinetjenester, der stilles til rådighed på tværs af EU25-02-2016160379835810
 Henvendelse vedr. intravenøs antibiotika19-02-2016160379940214