Fra: 27-05-2016 til: 29-05-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Arla DanmarkHenvendelse af 27. maj 2016 fra Arla vedr. forespørgsel om møde om ikke-fuldgyldige ernæringspræparater27-05-2016SJ-STD-DEPCHO104977
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63126-05-2016SJ-STD-DEPSJE104755
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 62926-05-2016SJ-STD-DEPSJE104753
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63026-05-2016SJ-STD-DEPSJE104754
Union for International Cancer Control (UICC)Takker for svar vedr.: World Cancer Leaders' Summit - 31 October Paris26-05-2016SJ-STD-SUMAI104609
Dansk ErhvervInvitation til at holde tale om regeringens ambitioner for frit valg på ældreområdet 21. september 201627-05-20161600660105149
 Ønsker møde med ministeren vedr. master thesis i Cand Merc, management of innovation and business development (MIB) på CBS som handler om Sundhedsstyrelsen26-05-20161600660104620
LYLE - Patientforeningen for lymfekræft og leukæmi
Patientforeningen Lungekræft
Vedr. møde med ministeren26-05-20161600660104717
Vejle KommuneInvitation til kort oplæg på demensmesse i Vejle den 28. september 201627-05-20161600660105043
Den Polske AmbassadePolish-Danish Official Dinner 2016 in the occasion of The President of Poland visit to Denmark - 09.06.201626-05-20161600660103881
Folkekirkens Nødhjælp Nørregade 15Forespørger til invitation til deltagelse i arrangement på Folkemødet27-05-20161600662105098
RealdaniaInvitation til netværksaften på Folkemødet 201627-05-20161600662105151
Mungo ParkMungo Park inviterer til Uledsaget på Aveny-T27-05-20161600664105238
Transport og BygningsministerietBekræftelse på overtagelse af henvendelse vedr. kørekortfornyelse.27-05-20161600668104680
 Ser gerne et svar fra Sundheds- og Ældreministeriet (kørekortsfornyelse).26-05-20161600668103761
Danske RegionerRegionernes bidrag - FAM-rapporten17-05-20161600807103717
UdenrigsministerietPlenary Meeting held in Allied Format on 20/21 April 2016 at NATO HQ25-05-20161600852102418
NATOAssessment of Critical Shortage of Medical Providers25-05-20161600852104997
Danske RegionerFra DR - Opfølgning på møde den 18. maj om klinisk kvalitetsdatabase på psykologområdet26-05-20161600880104222
Danish Gambling AuthorityMøde i netværket om spilafhængighed - Mandag d. 20 juni fra kl. 10:00 -13:0017-05-20161601006104266
BørneulykkesfondenAccept, status og udbetaling - Baby-Sikker.23-05-20161601441103327
Statens Institut for FolkesundhedStatus og udbetaling - Act-Belong-Commit.24-05-20161601444103571
Den danske ambassade i BrasiliaResumé: rigsretssag i BR16-05-20161601618104757
Hedensted KommuneNy redegørelse Hedensted Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.26-05-20161601682104186
Syddjurs KommuneNy redegørelse Syddjurs Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.25-05-20161601925103181
FOA - Fag og ArbejdeFOA har ikke bemærkninger til evaluering af høreapparatområdet.26-05-20161602320104030
 Rykker for svar vedr. private sygehuse i Danmark15-02-2016160233028420
World Health Organization (WHO)Draft European strategy and action plan for refugee and migrant health - online consultation deadline 16 May04-05-2016160245386804
UdenrigsministerietNy EFTA-sag E-6/16, Fjarskipti hf. v Póst- og fjarskiptastofnun27-05-20161602492104561
UdenrigsministerietListe over judicielle aktiviteter i sager af dansk interesse (uge 23, 24 og 25)27-05-20161602492105002
Danmarks ApotekerforeningKvittering for henvendelser vedr. salg af vacciner med tab.26-05-20161602680104945
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lægemiddelstyrelsen
Status for opfølgning på ministeriets henvendelse af 3/11 2015 om medicinering i Kriminalforsorgen til LMST og STPS.26-05-20161602681104229
KLHøringssvar fra KL vedr. høring over to bekendtgørelser - bekendtgørelse om beregning af afgift og ydelse af tilskud til apotekere m.v. og bekendtgørelse om Lægemiddelstyrelsens midlertidige drift af apotek samt erstatning ved nedlæggelse af apotek m.v.27-05-20161602747105401
Dansk StandardTak for et godt møde + invitation til udvalgsarbejde27-05-20161604285105452
 Borgerhenvendelse vedr. akutmodtagelsen i Køge23-03-2016160453255538
Den danske ambassade i BrasiliaResumé af rigsretssag i Brasilien16-05-20161604683104758
Molecule Consultancy A/SInvitation til årets kræftdebat06-04-2016160507763627
 Breast Cancer Conqueror - 2. Se tilføjelsen under P.S.23-04-2016160507977181
 Borgerhenvendelse - Det papirløse samfund14-04-2016160508170751
Aleris-hamlet hospitalerStopper uddannelse af speciallæger06-04-2016160508268770
The National Human Rights Commission in KoreaInvitation to the 2016 ASEM Expert Forum on Human Rights of Older Persons26-05-20161605263103198
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus25-05-20161605470105214
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus24-05-20161605470105208
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus24-05-20161605470105213
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus25-05-20161605470105215
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus26-05-20161605470105217
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus26-05-20161605470105216
Region SjællandSvar til borger vedr. utilfredshed med sin behandling02-05-2016160551684538
 Borgerhenvendelse - utilfredshed med behandlingssystemet02-05-2016160551684536
Midtjyske ØjenklinikForringelse af postvæsenets forpligtigelser vedrørende udbringning af brevpost28-04-2016160559982265
 Borgerhenvendelse - besparelser og ventetider11-05-2016160560092436
 Tilbagemelding på svar på henvendelse vedr. input til debatten om demens26-05-20161605614104574
Bispebjerg HospitalAnsøgning fra Bispebjerg Hospital til Pulje målrettet antibiotikaforbrug og resistens samt forebyggelse af infektioner i primær- og sekundærsektoren i 201620-05-20161605675103167
OrdkløverenVil gerne byde ind på arbejdet vedr. patientbreve, der er lette at forstå11-05-2016160570192419
Danmarks ApotekerforeningMail fra Apotekerforeningen vedr. Astmatilskud (16.21.50)27-05-20161605730105395
Styrelsen for International Rekruttering og IntegrationFremsendelse høringsliste27-05-20161605731105100
Styrelsen for International Rekruttering og IntegrationNational Strategi27-05-20161605731105084
Styrelsen for International Rekruttering og IntegrationBaggrund for håndbøgerne27-05-20161605731105081
MF Preben Bang HenriksenInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde23-05-20161605859104811
MF Thomas DanielsenInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde23-05-20161605859104823
SundhedsstyrelsenInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde23-05-20161605859104854
 Invitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde23-05-20161605859104879
JustitsministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859104795
Erhvervs- og VækstministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859104803
FinansministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103375
Udlændinge-, Integrations- og BoligministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103409
BeskæftigelsesministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103417
UdenrigsministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103437
Det Konservative FolkepartiInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859104933
Dansk FolkepartiInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859104864
Ministeriet for Børn, Undervisning og LigestillingInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103381
SkatteministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103429
Socialdemokraternes PartikontorInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859104917
Styrelsen for PatientsikkerhedInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde23-05-20161605859104927
ForsvarsministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103564
MF Pernille SkipperInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859104941
MF Bertel HaarderInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103362
Uddannelses- og ForskningsministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103385
Miljø- og FødevareministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103395
Transport og BygningsministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103401
Social- og IndenrigsministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103425
Energi-, Forsynings- og KlimaministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859103451
MF Jan E. JørgensenInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde23-05-20161605859103553
StatsministerietInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859104774
Mandag MorgenArtikler til Mandag Morgen26-05-20161605889104737
Mandag MorgenArtikler til Mandag Morgen27-05-20161605889105189
Mandag MorgenArtikler til Mandag Morgen27-05-20161605889105171
Københavns KommuneHenvendelse om stofindtagelsesrum11-05-20161605903105320
Aarhus KommuneHenvendelse om stofindtagelsesrum18-04-20161605903105346
UdenrigsministerietVedr. UKs indsats mod antimikrobiel resistens25-05-20161605905102976
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63327-05-20161605924104762
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63627-05-20161605924104765
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63527-05-20161605924104764
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63427-05-20161605924104763
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63227-05-20161605924104761
Region MidtjyllandKvartalsrapport pr. 31. december 2015 for Region Midtjyllands kvalitetsfondsprojekter01-04-20161605944104289
Dansk ErhvervDeltagelse i arrangement - Den polske præcidents besøg.26-05-20161605949104345
Folketingets Lovsekretariat
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
S 119626-05-20161605954104387
Folketinget ChristiansborgSUU L 184 spm. 3326-05-20161605956104506
Folketinget ChristiansborgSUU L 184 spm. 3426-05-20161605956104507
Healthcare DenmarkAnmodning om oplæg for taiwanesisk sundhedsministerium den 3. august11-05-20161605968105015
Healthcare DenmarkPræsentation for taiwanesisk sundhedsministerium den 3. august27-05-20161605968105012
UdenrigsministerietHealth Series - Forslag fra UM23-05-20161605973105047
UdenrigsministerietHealth Series-forslag12-05-20161605973105057
SundhedsstyrelsenDagsorden til Sundhedsstyrelsens kontaktkreds den 2. juni 201625-05-20161605979105270
Dansk StandardTak for et godt møde + invitation til udvalgsarbejde27-05-20161605983105454