Fra: 02-05-2016 til: 02-05-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 56102-05-2016SJ-STD-DEPSJE84274
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 56002-05-2016SJ-STD-DEPSJE84273
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54729-04-2016SJ-STD-DEPSJE83568
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 55329-04-2016SJ-STD-DEPSJE83599
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 53929-04-2016SJ-STD-DEPSJE83557
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 55029-04-2016SJ-STD-DEPSJE83584
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 55429-04-2016SJ-STD-DEPSJE83601
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54029-04-2016SJ-STD-DEPSJE83558
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54329-04-2016SJ-STD-DEPSJE83562
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54529-04-2016SJ-STD-DEPSJE83565
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 55229-04-2016SJ-STD-DEPSJE83594
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 53829-04-2016SJ-STD-DEPSJE83556
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54829-04-2016SJ-STD-DEPSJE83575
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54929-04-2016SJ-STD-DEPSJE83576
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 53729-04-2016SJ-STD-DEPSJE83550
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54429-04-2016SJ-STD-DEPSJE83563
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54629-04-2016SJ-STD-DEPSJE83567
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54129-04-2016SJ-STD-DEPSJE83559
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 54229-04-2016SJ-STD-DEPSJE83561
Den danske ambassade i MexicoInvitation fra Mexicos Sundhedsminister til at besøge Mexico29-04-2016160066083053
DiabetesforeningenAftale om møde med Diabetesforeningen for at drøfte en national indsats på diabetesområdet02-05-2016160066084306
Styrelsen for PatientsikkerhedInvitation til ministeren til at deltage i event om læring og risikobaseret tilsyn på Folkemødet27-04-2016160066284237
Carlsberg FoundationInvitation to VIP ølsmagnings middag18. maj kl. 19.00 på Calrsberg Museum30-04-2016160066483379
DyrehavsbakkenInvitation til middag premiere på Cirkusreyen, 19. maj på Bakken29-04-2016160066483398
 Borgerhenvendelse - vedr. faderskab efter kønsskifte29-04-2016160066882578
Danske RegionerBemærkninger fra DR - vedr. Visitation28-04-2016160080782737
Folketinget ChristiansborgS 104129-04-2016160087083185
Miljø- og FødevareministerietHøring i EU-specialudvalget vedr. miljø - Notat om gødningsforslaget29-04-2016160107783315
Miljø- og FødevareministerietHøring i EU-specialudvalget vedr. miljø - Rammenotat om delegeret retsakt under RoHS,29-04-2016160107783325
Dansk MetalStatus og udbetaling - projekt Sundhed i gear.29-04-2016160126182477
Statens Arkiver - RigsarkivetTilladelse til forlængelse af afleveringsfrist for ministeriets ESDH-system for perioden 2009-2016 til den 31. marts 2017.29-04-2016160127184108
KMDStatus på release af WorkZone 2016 R225-04-2016160128784114
Ballerup KommuneBallerup Kommune fremsender regnskab til projektnr. 62103 - Styrket genoptræning og rehabilitering.29-04-2016160132782881
 Borgerbrev - retsordfører m.v.29-04-2016160133682995
 Borgerbrev - diagnose m.v.28-04-2016160133680851
 Borgerbrev - Højesteret m.m.02-05-2016160133683894
 Borgerbrev - domstole m.v.27-04-2016160133679744
 Borgerbrev - Diskrimination29-04-2016160134182262
 Borgerbrev - lydoptagelse27-04-2016160134180071
 Borgerbrev - Hvorfor skal vi være ringere stillet end flygtninge og veteraner?02-05-2016160134184190
 Borgerbrev - traumeudredning og traumebehandling25-04-2016160134177214
 Borgerbrev - patienterne er bange for de ansatte01-05-2016160134183747
 Borgerbrev - Har politikere indflydelse?30-04-2016160134183378
Lemvig KommuneLemvig Kommune fremsender regnskab til projektnr. 62185 - styrkelse af hjerneskadeindsatsen.02-05-2016160136283637
Region HovedstadenRegion Hovedstaden slutrapport og ansøgning om forlængelse af projektnr. 65101 - Flere sengepladser i psykiatrien og Følge Hjem ordningen.29-04-2016160137582960
Region SjællandRegion Sjælland fremsender regnskab til projektnr. 65602 - oprustning af indsatsen over for børn og unge.02-05-2016160137884123
European Commission DG SANTEDraft minutes of the Health Programme Committee Meeting , Luxembourg, 04 February 201628-04-2016160139784358
Fredensborg KommuneRedegørelse Fredensborg Kommune 2016 - En værdig ældrepleje29-04-2016160160182473
Hørsholm KommuneRedegørelse Hørsholm Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.29-04-2016160170882940
Syddjurs KommuneRedegørelse Syddjurs Kommune 2016 - En værdig ældrepleje29-04-2016160192582475
SundhedsdatastyrelsenAktivitetstal i psykiatrien - opdateret med tal for 201529-04-2016160196282894
SundhedsstyrelsenEndeligt referat af 13. møde i Nationalt udvalg for NKR02-05-2016160198283585
LægemiddelstyrelsenUdtalelser fra LMS vedr. vaccine02-05-2016160229384319
Danske ÆldrerådDanske Ældreråd: ingen bemærkninger til evaluering af høreapparatområdet28-04-2016160232082462
Dansk Kiropraktor ForeningDansk Kiropraktor Forening: ingen bemærkninger til evaluering af høreapparatområdet28-04-2016160232082458
Forbrugerrådet TænkVedr. høringsadresse til Forbrugerrådet Tænk02-05-2016160232083884
OUH Odense universitetshospitalAccept - Behandling af svært overvægtige børn29-04-2016160247783114
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-165/16, Lounes02-05-2016160249283693
UdenrigsministerietListe over judicielle aktiviteter i sager af dansk interesse (uge 19, 20 og 21)29-04-2016160249283407
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i de forenede sager C-165/16 og C-169/16, Nogueira m.fl.02-05-2016160249283406
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-149/16, Socha e.a.02-05-2016160249283405
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-150/16, Fondul Proprietatea02-05-2016160249283696
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-164/16, Mercedes Benz Financial Services UK02-05-2016160249283404
UdenrigsministerietEU-udvalget - Drøftelse af Specialudvalgene i EU-proceduren27-04-2016160249583353
UdenrigsministerietEU-kontaktpersonerne: Oversigt over punkter på Kommissionens kommende møder02-05-2016160249784187
UdenrigsministerietEU-kontaktpersonerne: Kommissionens dagsorden for onsdag den 4. maj 201629-04-2016160249783363
Rigshospitalet - BlegdamsvejAccept af tilskudsbetingelser - Videnscenter for seksuelt misbrugte børn28-04-2016160294282141
Rigshospitalet - BlegdamsvejAccept af tilskudsbetingelser - Videnscenter for voldtægtscentre/seksuelle overgreb.28-04-2016160294382144
Ældre SagenMarienborg mødet den 9. maj 2016 - tilmelding fra Ældre Sagen02-05-2016160306283512
Stevns KommuneInvitation til demensmøde - tilmelding Stevns Kommune02-05-2016160306284421
Dansk SygeplejerådTilmelding til Marienborgmøde om demens den 9. maj 2016 - tilmelding DSR02-05-2016160306284409
BUPL ForbundTilmelding til marienborgmødet om demens - BUPL02-05-2016160306284412
DSF - Dansk Solarie ForeningRykker for svar vedr. sag hos Ombudsmanden om lovpligtig informationsplakat ved solarier29-04-2016160312382998
Statens Serum InstitutBidrag fra SSI vedr. zinck gluconat02-05-2016160325484324
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus21-04-2016160338983493
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus21-04-2016160338983496
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus21-04-2016160338983498
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus28-04-2016160339083516
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus28-04-2016160339083519
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus29-04-2016160339083531
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus29-04-2016160339083535
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus27-04-2016160339083509
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus27-04-2016160339083511
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus28-04-2016160339083518
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus27-04-2016160339083514
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus28-04-2016160339083517
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus26-04-2016160339083504
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus25-04-2016160339083499
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus29-04-2016160339083536
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus27-04-2016160339083841
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus29-04-2016160339083705
SundhedsstyrelsenSST morgenstatus02-05-2016160339183840
 Borgerbrev - Sag indbragt for Næstved Ret01-05-2016160345983635
 Borgerbrev - psykiatri01-05-2016160345983643
 Borgerbrev - Reformer30-04-2016160345983376
 Borgerbrev - kopi af klage over Statsforvaltningen02-05-2016160345983748
 Borgerbrev - Psykiatrisk tvang m.m.28-04-2016160345982256
UdenrigsministerietInvitation to the Chinese Embassy on 11 May 201621-04-2016160370583522
Foreningen af Kroniske Smertepatienter (FAKS)Regnskab for 2015 - Smertelinjen02-05-2016160380283525
SundhedsstyrelsenHøring ifm. dimensionering af speciallægeuddannelsen 2018-202229-04-2016160406783474
KMDBekræftelse på reservering hos KMD af ugerne 34-36 2016 til undervisning i Workzone 2016 R2 for Sundhedsministeriets medarbejdere21-04-2016160410684155
KMDOpdateret prisoverslag fra KMD på afholdelse af kurser i WorkZone 2016 R225-04-2016160410684113
Healthcare DenmarkProgram og deltagerliste for finsk parlamentsdelegation d. 10.-12. maj29-04-2016160428183482
Region SyddanmarkRegion Syddanmarks kvartalsrapporter, 4. kvartal 2015 - svar29-04-2016160437883372
Konkurrence- og ForbrugerstyrelsenOrientering om afvisning af klage vedr. tildeling af ydernummer29-04-2016160464382759
Den danske ambassade i HanoiIndberetning fra ambassaden Vietnam - April 201619-04-2016160468383882
Miljø- og FødevareministerietIndkaldelse og materiale til møde i Specialudvalget for Fødevare-, Landbrugs- og Fiskerispørgsmål i EU, mandag den 2. maj 201628-04-2016160477482228
Miljø- og FødevareministerietMateriale til møde i Specialudvalget for Fødevare-, Landbrugs- og Fiskerispørgsmål i EU, mandag den 2. maj 2016, kl. 13.0029-04-2016160477482763
 Borger gentager forespørgsel om egne data02-05-2016160483783647
 Borger ønsker at se sine data12-04-2016160483771076
MiljøstyrelsenHøring over Miljø-og Fødevareministeriets udkast til bekendtgørelse om håndtering af udvindingsaffald og bekendtgørelse om godkendelse af listevirksomhed27-04-2016160485080344
Region SjællandDeltagerliste til markedsåbningskonference02-05-2016160506983469
BeskæftigelsesministerietVedr. henvendelse om syge på overførselsindkomst29-04-2016160511683869
 Ny borgerhenvendelse vedr. oplysninger om udgifter til hash og narkotika02-05-2016160517083389
MatasØnsker at henlede opmærksomheden på, at mange apoteker bryder apotekerloven ved at sælge kemiske hårfjerningsmidler, makeup og parfume26-04-2016160520779429
 Spørgsmål til VEJ nr 9194 af 11/04/2013 om medikamentel behandling af børn og unge med psykiske lidelser.11-04-2016160521766738
Folketingets LovsekretariatSpm. S 1041 til mundtlig besvarelse 4. maj 201629-04-2016160521882653
Region HovedstadenForeløbig kvartalsrapportering 4. kvartal 15 - sygehusinvesteringer06-04-2016160522282603
Region HovedstadenKvartalsrapport 4. kvartal 25 - sygehusinvesteringer26-04-2016160522282591
Kolding KommuneKolding Kommune ansøgning til satspuljen 2016-2019 til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling af dobbeltbelastede.29-04-2016160522882682
Printz AdvokatfirmaAnmodning om vejledende udtalelse vedrørende afgræsning af de regionale og kommunale sundhedsopgaver efter sundhedsloven i forhold til et konkret barn16-04-2016160525372128
Printz AdvokatfirmaRykker for svar vedr. afgrænsning af regionale og kommunale sundhedsopgaver25-04-2016160525378153
Folketingets LovsekretariatSpm. S 1043 til mundtlig besvarelse 11. maj 201629-04-2016160525782654
Faxe KommuneFaxe Kommune ansøgning til satspuljen 2016-2019 til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling af dobbeltbelastede.02-05-2016160526183431
LederForum Bredballe ByvejInvitation til HjerneSeminar 201628-04-2016160526480853
 Borgerhenvendelse - forslag i forbindelse med udskrivelse fra sygehus15-04-2016160526972066
 Borgerhenvendelse - arbejdsskadesag og lægekonsulenter20-04-2016160527075366
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 53528-04-2016160527982499
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 53428-04-2016160527982490
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 53628-04-2016160527982505
Folketingets LovsekretariatS 106129-04-2016160528583901
Folketingets LovsekretariatS 106029-04-2016160528583899
Aabenraa KommuneAabenraa Kommune ansøgning til satspuljen 2016-2019 til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling af dobbeltbelastede.02-05-2016160528883963
 Borgerbrev - forsøgsprojekt i Svendborg Kommune - yoga- åndedrætsstyring som stresslindring15-04-2016160529471541
 Borgerhenvendelse - vil gerne udskrives fra psykiatrisk afdeling29-04-2016160529582750
Roskilde KommuneRoskilde Kommune ansøgning til satspuljen 2016-2019 til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling af dobbeltbelastede.02-05-2016160529684095
Haderslev KommuneHaderslev Kommune ansøgning til satspuljen 2016-2019 til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling af dobbeltbelastede.02-05-2016160529784110
Den danske ambassade i TeheranIran Health Summit 2016 update22-04-2016160529984135
Aarhus KommuneAarhus Kommune ansøgning til satspuljen 2016-2019 til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling af dobbeltbelastede.02-05-2016160530184168