Fra: 31-05-2016 til: 31-05-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
AlerisInvitation til paneldebat og middag ifm. almedalen 5. juli i Visby, Sverige30-05-2016SJ-STD-DEPKHK105900
 Borgerhenvendelse - DR Dokumentaren "den syge forskel"24-05-2016SJ-STD-DEPLCT101365
 Borgerhenvendelse - forslag vedr. ulighed i sundhed23-05-2016SJ-STD-SUMLLU100272
International Society of Environmental epidemiologyISEE statement on NECD27-05-2016SJ-STD-SUMLLU105143
 Borgerhenvendelse om ulighed i sundhed24-05-2016SJ-STD-SUMLLU101018
 Borgerhenvendelse - Det skæve sundhedsvæsen.24-05-2016SJ-STD-SUMLLU100848
 Borgerhenvendelse vedr. sygdomsforløb24-05-2016SJ-STD-SUMLLU100722
LEADSidste chance for at tilmelde sig Morgenritualet d. 2. juni.30-05-20161600651106391
PatientforeningenVil gerne på høringslisten24-02-2016160065534342
Odense Kommunes Ældreråd
Regionældreråd Syddanmark
Invitation til stormøde om "pårørendes livssituation med en demensramt" 25. oktober i Fredericia29-05-20161600660106151
UngdomsbureauetInvitation til samtalesalon på Roskilde Festival den 27. juni 201631-05-20161600660108026
Den Mexicanske Ambassade i DanmarkAnmodning om opfølgende møde fra Mexicos ambassadør i Danmark vedr. den Mexicanske præsitents besøg i april31-05-20161600660107926
AmChamDenmarkInvitation: AmCham Denmark's American Barbecue at Folkemøde - 18. juni 201631-05-20161600662107702
Business Region AarhusFolkemøde 2016: Invitation til VIP arrangement med House of Cards forfatter Lord Michael Dobbs torsdag d. 16. juni kl. 18-1930-05-20161600662106256
Center for Biosikring og BioberedskabTilsyn med dyrepatogener31-05-20161600793107156
UdenrigsministerietAC/330(EAPC)D(2016)0001 (INV) - List of JHAFG Civil Experts30-05-20161600852106269
BenzoRådgivningenBenzo anmodning om udbetaling af midler fra pulje til analyse og oplysningsvirksomhed om lægemidler31-05-20161600958108136
Miljø- og FødevareministerietMateriale til møde i EU-specialudvalget vedr. Miljø, onsdag den 1. juni 201627-05-20161601077105502
KMDOpgradering til WorkZone 2016 R2. Status på Citrix MDM udfordringen.27-05-20161601287106853
CSC Danmark A/SCSC. Status på opgraderingsprojektet til WorkZone 2016 R2 samt opdateret tidsplan.30-05-20161601287106857
KMDKMD. Status på opgraderingsprojektet til WorkZone 2016 R230-05-20161601287106856
 Genfremsender henvendelse - psykiatri29-05-20161601341105585
Skive KommuneSkive Kommune fremsender regnskab og slutrapport til projektnr. 65209 - alkoholbehandling af dobbeltbelastede.31-05-20161601525108111
Aabenraa KommuneNy redegørelse Aabenraa Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.30-05-20161601572106190
Frederikssund KommuneRedegørelse Frederikssund Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.30-05-20161601605106695
 Borgerhenvendelse - italiensk forskning viser kræft fra stråling30-05-20161601668105975
Danske RegionerFINAL Samlet oversigt over kostkoncepterne i de 16 kvalitetsfondsbyggerier (katalog)31-05-20161602024108393
 Anden henvendelse vedr. indhold af vaccine.28-05-20161602293105825
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 191 af 31. maj 201631-05-20161602492108035
UdenrigsministerietEU-kontaktpersonerne: Kommissionens dagsorden for den 1. juni 2016 samt listen over punkter på kommende møder30-05-20161602497107972
 Henvendelse vedr. Orkambi29-05-20161603069105859
Region SjællandRegion Sjælland, accept, udbetaling og justering budget - Styrket indsats på hospitalernes fødeafdelinger.30-05-20161603626106760
Region SyddanmarkRegion Syddanmark, accept, udbetaling og justeret budget - Styrket indsats på hospitalernes fødeafdelinger.30-05-20161603626106780
DR Danmarks RadioAktindsigtsanmodning23-02-2016160371333159
Foreningen af Kroniske Smertepatienter (FAKS)Afrapportering Smertelinjen31-05-20161603802107672
 Henvendelse fra kommune om retten til at få befordring eller befordringsgodtgørelse21-10-2015160381123978
Erhvervs- og VækstministerietRedegørelse om vækst og konkurrenceevne05-02-2016160385219032
Dansk Ludomani Behandling
Forskningsklinikken for Ludomani
Regnskaber for DLB og FKL 201530-05-20161604048107059
Social- og IndenrigsministerietReferat af møde i MHU 16. marts 201631-05-20161604072107456
 Er sat under tilsyn med vilkår08-02-2016160432020003
 Ønsker svar på henvendelse af 8. februar 2016 vedr. klage13-03-2016160432048848
SundhedsdatastyrelsenKlage over afgørelse om aktindsigt samt relevante dokumenter i sagen13-05-2016160456994477
Rosendahls-Schultz Grafisk A/STrykning og frigivelse i Lex Dania - Bekg. om elektroniske cigaretter m.v.30-05-20161604637106333
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
MF Yildiz Akdogan
SUU alm. del - svar på spm. 51731-05-20161605033106934
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
MF Yildiz Akdogan
SUU alm. del - svar på spm. 51931-05-20161605033106937
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
MF Yildiz Akdogan
SUU alm. del - svar på spm. 51831-05-20161605033106929
EmbedslægeforeningenSvar fra styrelsen vedr. indberetning - omskæring af drenge.25-04-20161605038105893
LægemiddelstyrelsenBidrag til besvarelse af henvendelse fra de norske sundhedsmyndigheder31-05-20161605354107743
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus27-05-20161605470107784
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus27-05-20161605470107783
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus30-05-20161605471107793
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus30-05-20161605471107794
 Borgerhenvendelse om vindmøller28-05-20161605542105526
JustitsministerietStatus fra JM31-05-20161605624107879
SocialstyrelsenReferat fra styregruppemøde NR forebyggelse af vold23-05-20161605651106128
 Hepatitis c - ny henvendelse25-05-20161605763103352
 Vedr. Hepatitis C25-05-20161605763103351
Global 2000Open letter concerning the renewal of the authorisation of glyphosate12-05-2016160584894108
MF Karin NødgaardInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107398
JordemoderforeningenTak for invitation til løb24-05-20161605859107420
KLTilmelding "Løb med Løhde"24-05-20161605859107494
MF Jeppe JakobsenInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107355
MF Julie SkovsbyInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107359
MF Karin GaardstedInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107386
MF Susanne EilersenInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107421
TandlægeforeningenAutomatisk svar: Invitation ”Løb med Løhde” –til dette års folkemøde24-05-20161605859107440
TandlægeforeningenAutomatisk svar: Invitation ”Løb med Løhde” –til dette års folkemøde24-05-20161605859107441
MF Yildiz AkdoganInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107442
MF Laura LindahlInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107406
MF Trine TorpInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107435
Sund By NetværketTilmelding til løb med sundhedsministeren på Folkemødet 201630-05-20161605859107690
MF Karina AdsbølInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107402
MF Peter SkaarupLøb med Løhde27-05-20161605859107659
Dansk IndustriLøb med Løhde30-05-20161605859107682
Socialistisk FolkepartiInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859107151
Radikale VenstreInvitation "Løb med Løhde" - til dette års folkemøde23-05-20161605859107171
MF Erik ChristensenInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107339
MF Jens Henrik Thulesen DahlInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107347
MF Jeppe BruusInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107351
Statens Serum InstitutInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde23-05-20161605859107142
MF Torsten GejlInvitation ”Løb med Løhde” – til dette års folkemøde24-05-20161605859107425
Komiteen for SundhedsoplysningLøbe med Løhde24-05-20161605859107574
Kræftens BekæmpelseGoRun på Folkemødet25-05-20161605859107599
Falck HealthcareLøb med Løhde25-05-20161605859107601
Region SjællandFremsendelse af Patientvejledningens årsberetning 2015.27-05-20161605984105146
Folketinget ChristiansborgSUU L 184 - spm. 3930-05-20161605995106001
Folketinget ChristiansborgSUU L 184 - spm. 4030-05-20161605996106003
ModerniseringsstyrelsenKodex VII - syv centrale pligter i centraladministrationen er nu oversat til engelsk26-05-20161606001103933
Folketinget ChristiansborgSUU L 184 - spm. 3830-05-20161606009105998
Folketinget ChristiansborgSUU L 184 - spm. 4130-05-20161606012106537
 Borgerhenvendelse om cannabis og smertelindring29-05-20161606022105901
 Borgerhenvendelse - Klage over afslag på medicinsk behandling (Metadon)11-05-20161606023101338
 Borgerhenvendelse vedr. "Ni måneder - Miraklet i maven"30-05-20161606024106254
Folketingets Sundheds- og ÆldreudvalgSUU L 184 - Svar på spm. 4331-05-20161606034107956
Folketinget ChristiansborgSUU L 184 spm. 4331-05-20161606034107335
Folketingets Sundheds- og ÆldreudvalgSUU L 184 - Svar på spm. 4431-05-20161606034107954
 Tandlæge gruppering af patienter27-05-20161606044105464
ApotekaHenvendelse fra virksomhed om digital implementering af farmaceutisk viden25-05-20161606050103278
 Ønsker at klage over beslutning som er taget af Sundhedsstyrelsen vedr. ansøgning om dansk speciallægeerkendelse i almen medicin18-05-2016160605196604
 Borgerhenvendelse - spørgsmål til tal i psykiatrien26-05-20161606055104209
 Åbent brev - sagsbehandlingen hos Styrelsen for Patientsikkerhed står stille24-05-20161606058100726
 Borgerhenvendelse - sygedagpenge m.m.25-05-20161606061101413
Københavns KommuneHenvendelse om stofindtagelsesrum31-05-20161606063108465