Fra: 27-06-2016 til: 27-06-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 72527-06-2016SJ-STD-DEPCRV130754
Hillerød KommuneKlippekortordningen. Ansøgning om overførsel af puljemidler fra 2015 til 201617-02-2016SJ-STD-DEPPKS30299
Gentofte KommuneAfrapporteringsskema vedr. klippekortmodellen16-02-2016SJ-STD-DEPPKS28557
Viborg KommuneAfrapportering i forbindelse med klippekortpuljen01-03-2016SJ-STD-DEPPKS38582
Gentofte KommuneBekræftelse på modtagelse af indbetalinger vedr. klippekortordningen.12-02-2016SJ-STD-DEPPKS25812
Sønderborg KommuneAcceptskrivelse vedr. tilskud til en mere værdig ældrepleje for Sønderborg Kommune.23-02-2016SJ-STD-DEPPKS33860
Astma-Allergi DanmarkBliv testet for astma og allergi i Provianthuset den 27. april21-03-2016SJ-STD-DEPSHA55870
Styrelsen for International Rekruttering og IntegrationUndersøgelse af statslige myndigheders kommunikation på engelsk10-03-2016SJ-STD-DEPSHA47122
Folketingets Lovsekretariat
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
FIU - alm. del spm. 37224-06-2016SJ-STD-SUMKT129569
 Invitation til Rotarymøde med 5 klubber den 13. september 201624-06-20161600660129791
University College SjællandInvitation til Samskabelseskonference d. 12. oktober 201624-06-20161600660129747
Sparta LøbskontorInvitation til at holde starttale til DHL Stafetten 2016 mandag den 29. august24-06-20161600660129772
Center for Politiske Studier CEPOSInvitation til netværksmøde 29. juni 2016, Bredgade, København23-06-20161600664128437
KastelløbetInvitation fra Kastelløbet til at støtte de fysisk og psykisk sårede soldater og deres børn26-06-20161600664130203
 Seniorer og beskæftigelse27-06-20161600668130275
Europa-KommissionenBreastfeeding National Campaign in Denmark?30-05-20161601010106383
Center for LudomaniCFL - behandling - Udbetalingsblanket 3. kvartal27-06-20161601074130792
Center for LudomaniCFL - forebyggelse - Udbetalingsblanket 3. kvartal27-06-20161601074130796
LVS Kristianiagade 12Vedr. møderække om personlig medicin24-06-20161601156130447
CSC Danmark A/SStatus på opsætning af WZP imod office 365 exchange ifm. opgradering til WorkZone 2016 R224-06-20161601287129761
Ballerup KommuneRedegørelse Ballerup Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.24-06-20161601581129437
Glostrup KommuneRedegørelse Glostrup Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.24-06-20161601674129045
Rudersdal KommuneRedegørelse Rudersdal Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.24-06-20161601908129063
Viborg KommuneRedegørelse Viborg Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.24-06-20161601939129041
LivslinienUdbetalingsanmodning - Videreførelse af natåbning af Livslinien.22-06-20161602022128973
FUA - Foreningen for Universitetsuddannede AudiologopæderIkke høringssvar fra Foreningen for Universitetsuddannede Audiologopæder - høreapparatområdet.23-06-20161602320128968
HøreforeningenHøreforeningens kommentarer til evalueringsudkast - høreapparatområdet.24-06-20161602320129474
KLNyhedsmail fra Center for Forebyggelse i praksis, juni 201621-06-20161602417130495
WHO´s Regionalkontor for EuropaWHO/EURO Informal meeting in connection with the RC 66th session of the WHO for Europe 11 September, 2016, Copenhagen, Denmark24-06-20161602453130349
Hedensted KommuneOverførsel af projektmidler fra klippekortmodellen til budgetår 201602-02-2016160257914589
Nordfyns KommuneÆldremilliarden. Forespørgsel vedr. overførsel af uforbrugte midler mellem årene.27-01-201616026519756
Styrelsen for Forskning og InnovationForberedelse af møde i dialogforum den 28. juni - FORSK202521-06-20161602701130465
Folketingets OmbudsmandHenvendelse vedrørende Sundhedsstyrelsens vejledning08-06-2016SJ-STD-DEPMTO115385
Styrelsen for PatientsikkerhedHenvendelse om vagtlægers videregivelse af helbredsoplysninger til praktiserende læge - rykker for svar09-06-20161603052116904
KrohavenUdbetalingsanmodning - pulje til demensboliger11-02-2016160309224009
Lejre KommuneÆldremilliarden 2015. Anmodning om regnskabsskema samt forespørgsel om aflevering af ét samlet regnskab.11-02-2016160333826678
Holstebro KommuneAnmoder om udbetalingsblanket, skabelon til regnskab og afrapportering vedr. pulje til demensboliger22-01-201616033495879
Region MidtjyllandRegion Midtjylland: Forklaring til nyt budget - udbredelse af akuthjælpeordninger.24-06-20161603432129703
Region NordjyllandRegion Nordjylland - revideret budget - udbredelse af akuthjælpeordninger.22-06-20161603432129166
Region MidtjyllandRegion Midtjylland, Accept, revideret budget samt udbetalingsanmodning - udbredelse af akuthjælpeordninger.17-06-20161603432128944
Rødovre KommuneDemensboliger. Udbetalingsanmodning24-02-2016160360534409
Lyngby-Taarbæk KommuneØnsker at få tilsendt regnskabsskema vedr. ældremilliard 2015.01-03-2016160397138633
Odsherred KommuneVedr. tilsagn fra puljen til demensboliger26-02-2016160405635894
Odsherred KommuneDemensboliger. Udbetalingsblanket.26-02-2016160405636099
Ringsted KommuneUdbetalingsblanket. Pulje til indretning af demensboliger.29-02-2016160405643336
Kolding KommuneUdbetalingsblanket vedr. puljen til etablering af særlige tilbud vedr. Forebyggende hjemmebesøg22-02-2016160405931728
LægeforeningenIndstilling til genbeskikkelse af stedfortræder MM til det Psykiatriske Patientklagenævn for 2. periode.24-06-20161604318129132
Rigshospitalet - BlegdamsvejÆndring til budget - EDMaRC23-06-20161604357129469
Styrelsen for Forskning og InnovationIndkaldelse af forslag til formandsposten og medlemmer til Det Frie Forskningsråd01-04-2016160456660722
 Borgerhenvendelse om alternativ behandling02-04-2016160456760781
 Borgerhenvendelse - klage fra forsøgsperson09-03-2016160456845214
 Særskilt påklage af sagsbehandlingstiden13-06-20161604569118857
 Sygeplejestuderende - Økonomisk gevinst ved god personale politik07-04-2016160468065058
 Borgerhenvendelse - oplevelser i sygehusvæsenet - sundhedsforsikring17-04-2016160494772170
RigsrevisionenHøring vedrørende beretning om revision af statsregnskabet for 201515-06-20161605036130826
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus23-06-20161605474130227
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus22-06-20161605474130224
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus20-06-20161605474130210
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus24-06-20161605474130230
MetroXpressOmskæring22-06-20161605474130235
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus21-06-20161605474130219
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus20-06-20161605474130205
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus21-06-20161605474130221
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus22-06-20161605474130225
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus23-06-20161605474130228
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus24-06-20161605474130231
Avisen KommunenVærdighedsmilliard22-06-20161605474130234
StatsministerietIndberetning fra rigsombudsmanden i Grønland03-05-2016160549685601
FarmakonomforeningenHøringssvar fra farmakonom - bekg. om offentliggørelse af tilsynsforanstaltninger.24-06-20161605563129349
Dansk Selskab for DistriktspsykiatriDansk Selskab for Distriktspsykiatris høringssvar - bekg. om offentliggørelse af tilsynsforanstaltninger.24-06-20161605563128858
Rosendahls-Schultz Grafisk A/SFremsendelse af 2. korrektur - befordringsbekendtgørelsen.24-06-20161605582129171
 Borgerhenvendelse - Ledende børnelæge presset ud af sit job14-05-2016160565794700
Styrelsen for Arbejdsmarked og RekrutteringBidrag vedr. førtidspension15-06-20161605696128510
Dansk Selskab for DistriktspsykiatriHøringssvar fra Dansk Selskab for Distriktspsykiatri - bekg. om indberetningspligt og personlige alarm- og pejlesystemer.24-06-20161605799129385
StatsministerietAnmodning om opdatering af materiale til forespørgselsdebatten om rigsfællesskabet23-05-2016160583099837
Landsforeningen For SocialpædagogerÅbent brev vedr. drab i socialpsykiatrien10-05-2016160588889843
 Borgerhenvendelse - psykologhjælp og borderline10-05-2016160589789840
JordemoderforeningenDokument til brug ved mødet i ministeriet vedr. debat om svangreomsorgen den 15. juni 201614-06-20161606212120548
Rådet for Socialt UdsatteHenvendelse om udpegning af nyt følgegruppemedlem og om deltagelse i følgegruppemøde27-06-20161606255130781
 Misbrug af skatteoplysninger og hængt ud som sindssyg af den grund05-06-20161606259112814
 Fordomme og diskrimination10-06-20161606259117468
 Borgerhenvendelse - vedr. drenges ret til hele kroppe - spørgsmål vedrørende forhudsamputation af raske drenge i Danmark27-05-20161606268104972
Køge KommuneRykker: Spørgsmål vedrørende særligt sundhedskort24-06-20161606271129043
Radio24syvSøger aktindsigt i henhold til loven om offentlighed i forvaltningen i diverse dokumenter07-06-20161606341113792
 Genfremsender sin henvendelse af 31. maj 2016 vedr. patientskader og medsender dokumentation07-06-20161606369113799
 Borgerhenvendelse - har været ude for patientskader31-05-20161606369108573
 Borgerhenvendelse - erstatning ifølge loven06-06-20161606371112855
BeredskabsstyrelsenVedr. høringsvar på KRISØV 2015 - rettelse21-06-20161606400126398
BeredskabsstyrelsenVedr. høringsvar på KRISØV 201521-06-20161606400126363
Styrelsen for Arbejdsmarked og RekrutteringTilsynsmanual fra Beskæftigelsesministeriet24-06-20161606498129593
Styrelsen for PatientsikkerhedFra STPS: Modtagne klager over UDK i 2015 (til BM tilsyn med UDK)22-06-20161606498129239
Styrelsen for Arbejdsmarked og RekrutteringUdkast til redegørelse om behandling af klagesager fra Udbetaling Danmark 201523-06-20161606498128965
 Borgerhenvendelse vedr. akutberedskabet12-06-20161606504118810
 Fremsender mails fra og til akutberedskabet21-06-20161606504126439
 Anmodning om aktindsigt13-06-20161606532119088
 Opfølgning på mail vedr. håbløst sundhedsystem04-06-20161606535112728
 Borgerhenvendelse - håbløst sundhedssystem03-06-20161606535112709
 Ny henvendelse09-06-20161606560116366
ForsvarsministerietHøring. Beslutningsoplæg - maritimt SAR CoE. Frist onsdag den 22. juni 201615-06-20161606610122387
 Borgerhenvendelse - læserbrev - psykiatrien svigtede15-06-20161606621122368
Region NordjyllandNordjylland: mar. 2015 - feb. 2016 Influenzavacccinationer27-06-20161606753130567
Region HovedstadenHovedstaden: influenza okt. 2015 - feb. 201627-06-20161606753130714
Retten til Forskellighed - CircuminfoAnerkendelse af regeringens støtte til religionsfrihed19-06-20161606760124091
Retten til Forskellighed - CircuminfoRituel omskræring af drenge samt ret til religionsfrihed21-06-20161606760126354
Region MidtjyllandKvartalsrapport Region Midtjyllands kvalitetsfondsprojekter pr. 31 marts 2016 - sygehusinvesteringer.23-06-20161606762129031
Styrelsen for Arbejdsmarked og RekrutteringSkabelon for oversigt over klager over udbetaling Danmark24-06-20161606770129254
BørnerådetBørnerådet om rettigheder for børn24-06-20161606783129837
 Værdig alderdom kræver flere medarbejdere21-06-20161606785126435
 Borgerhenvendelse - Værdig alderdom kræver flere medarbejdere21-06-20161606785125890
Social- og Indenrigsministeriet
Kræftens Bekæmpelse
Oversender henvendelse vedr. plejeorlov til pasning af pårørende bosat på Færøerne22-06-20161606786127851
Euromiljø GruppenKort besøg vedr. personalefrugt12-06-20161606799118484
Statens Serum InstitutKoncern-HR: Offentlige ansattes ytringsfrihed og whistleblowerordninger06-06-20161606803130254
Styrelsen for PatientsikkerhedHenvendelse fra STPS om afskaffelse af embedslægebegrebet - opdatering af vejledninger og bekendtgørelser17-06-20161606815130449
 Borgerhenvendelse - søster ikke tilbudt krisehjælp efter ulykke24-06-20161606879129794
 Borgerhenvendelse vedr. patientforløb31-05-20161606896107706