Fra: 13-06-2016 til: 13-06-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
BørnerådetNy undersøgelse om unge og selvskade25-05-2016SJ-STD-DEPSBRE101975
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 69113-06-2016SJ-STD-DEPSJE119584
Center for It, Medico og Telefoni Region HovedstadenUdpegning af styregruppedeltager til RSI-projekt om anvendelse af patientrapporterede oplysninger12-05-2016SJ-STD-DEPSZB93416
Styrelsen for PatientsikkerhedDet Psykiatriske Ankenævn udgiver årsberetning for 201501-06-2016SJ-STD-SUMBGB109500
 Vedr. behandlingen af sager om godkendelse af udenlandske lægers uddannelse, 6-årsregel og erklæring om "good standing".08-06-2016SJ-STD-SUMLLU116109
 Borgerhenvendelse - Økonomisk tilskud ved henvisning til privatpraktiserende psykolog 200817-05-2016SJ-STD-SUMLS95680
Vejle SygehusViden om og opfyldelse af patienters og borgeres ønsker for den sidste tid07-06-2016SJ-STD-DEPLTPE114061
 Kopi af klage over fremsendt faktura09-04-2016160065166226
Dansk ErhvervInvitation til Velfærdens Årsdag november 201610-06-20161600660118446
Rigshospitalet - BlegdamsvejInvitation til møde om hormonforstyrrende stoffer 29. juni.10-06-20161600660117883
Sund4lifeInvitation til Sund4life på Folkemødet 201611-06-20161600662118466
Syddansk UniversitetMød Syddansk Universitet (SDU) på Folkemøde på Bornholm 201613-06-20161600662118858
Forum for Mænds SundhedMød Forum for Mænds Sundhed på Folkemødet11-06-20161600662118650
 Projektopgave om "Den Overvægtige Krop"13-06-20161600710119155
ForsvarsministerietReferat af møde den 14. april 201613-06-20161600791119556
UdenrigsministerietList of Civil Experts01-06-20161600852109348
Dansk Selskab for PatientsikkerhedEndelig programbeskrivelse samt budget - Udbredelse af erfaring fra "I sikre hænder".09-06-20161600950118134
MannovHistorisk aftale i København: Ny global alliance skal øge overlevelsen efter hjertestop med 50 pct.31-05-20161601042108275
MannovDansk hold i finalen om europamesterskabet for akutteams, der holdes i København i dag (gode billedmuligheder fra kl. 15)31-05-20161601042108270
MannovEngland has just won the European EMS Championship in Copenhagen, Denmark31-05-20161601042108614
Forskningsklinikken for LudomaniUdbetalingsandmodning - FKL-LIV09-06-20161601074119726
MedCom
KL
Danske Regioner
Opfølgning på formøde den 7/6-16 - MedCom.10-06-20161601117118114
KL
Danske Regioner
MedCom
Svar: Opfølgning på MedCom formøde 7/6-1612-06-20161601117118695
Region MidtjyllandAktindsigt i afsluttende notat vedr. handlingsplan for DNU15-04-20161601193119057
The Nudging CompanyHenvendelse af 13. juni 2016 vedr. udarbejdelse af antibiotikakampagne13-06-20161601435119176
Læsø KommuneRedegørelse Læsø Kommune 2016 - En værdig ældrepleje.10-06-20161601892117584
Danske RegionerSamlet oversigt over kostkoncepter i de 16 kvalitetsfondsbyggerier15-04-20161602024119059
Linde og Altschuler AdvokataktieselskabAnmoder om ministerens indgriben i sag om lægeautorisation25-02-2016160219935677
Linde og Altschuler AdvokataktieselskabAnmodning om rettelse i Autorisationsregisteret10-06-20161602199118449
MedComSvar: Monitorering på projekterne PRO i almen praksis og opfølgning på parakliniske undersøgelser.10-06-20161602419118129
MedComMonitorering på projekterne PRO i almen praksis og opfølgning på parakliniske undersøgelser.08-06-20161602419118088
Syddansk UniversitetKlage vedr projekt om AK-behandling - rykker for svar05-02-2016160317518356
Forlaget MunksgaardForespørgsel om brug af diagram fra powerpoint show om Nationalt kvalitetsprogram for sundhedsområdet 2015-201828-01-2016160326810574
Danske FysioterapeuterOm manipulationsbehandling m.v.20-05-2016160328098498
 Borgerhenvendelse - ønsker møde med ministeren til drøftelse af konkret forslag25-01-201616032968273
 Borgerhenvendelse - klage over læge12-02-2016160358225824
RigsrevisionenAnmodning om opringning <8088>10-06-20161603608117919
 Borgerhenvendelse vedr. fejloperation06-02-2016160363519121
 Borgerhenvendelse - overbetaling af direktør17-01-20161603645554
LægeforeningenForespørger til svar i sag om klage over sagsbehandling i tilsynssag07-06-20161603698115008
 Studerende vedr. DDKM29-01-2016160388411402
Region MidtjyllandÅrlig rapportering opdateret skema 4 RHV samt færdiggørelsesnotat - sygehusinvesteringer.10-06-20161604601118222
 Anden rykker for svar på forespørgsel vedr. fejlagtig optegnelse i sundhedsjournal31-03-2016160480658429
 Forespørgsel vedr. fejlagtig optegnelse i sundhedsjournal23-02-2016160480633886
SundhedsdatastyrelsenMøde aftalt med Sundhedsdatastyrelsen vedr. håndtering af TB13-06-20161605038119256
 Borgerhendelse - lider af KOL04-04-2016160505564202
Region MidtjyllandTættere opfølgning DNU 1. kvartal 201625-04-20161605059119067
Region MidtjyllandMøde om DNV i juni04-05-20161605266119073
Patientforeningen LungekræftIndbydelse til konference 18. maj 201607-04-2016160528364318
Region MidtjyllandForespørgsel vedrørende psykiatriloven29-04-2016160537286004
 Borgerhenvendelse vedr. nedprioritering af bemanding på Rigshospitalet03-04-2016160537960899
 Borgerhenvendelse - bor i Montenegro og vil gerne have tid hos læge når han flytter tilbage til Danmark05-03-2016160541042534
WFMERequest recognition of medical school for inclusion in the World Directory of Medical Schools16-03-2016160541552119
 Borgerhenvendelse - klage over behandlingsforløb16-01-20161605426223
 Borgerhenvendelse om penicillinforbrug m.v.25-04-2016160542676922
The Global FundInvitation: Investing in Innovation: Support for New Approaches to End TB, HIV, and Malaria24-05-20161605467100704
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus01-06-20161605471118680
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus03-06-20161605471118687
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus03-06-20161605471118684
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus02-06-20161605471118683
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus01-06-20161605471118675
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus02-06-20161605471118681
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus08-06-20161605472118712
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus10-06-20161605472118698
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus07-06-20161605472118697
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus07-06-20161605472118693
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus08-06-20161605472118713
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus09-06-20161605472118702
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus10-06-20161605472118701
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus06-06-20161605472118690
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus09-06-20161605472118703
 Anklager mod Udbetaling Danmark04-05-2016160554186186
FormpipeImplementeringsplan - TAS.03-06-20161605590117249
FormpipeOpfølgning vedr. installation af TAS.09-06-20161605590117252
 Vedr. høringen om demens - oplyser at det er en hastesag09-05-2016160561488395
BeredskabsstyrelsenMorgenmadsmøde på Kastellet om danskernes risikoopfattelse20-05-2016160577897787
Folketingets OmbudsmandFremsender kopi af temarapport for tilsynsbesøg: Enkeltmandsprojekter med henblik på møde12-05-2016160578593436
Sikker VaccinationSpørgsmål vedr. influenzavaccination19-05-2016160579197719
 Legalizing Medical Cannabis in Denmark05-05-2016160582886855
 Fremsendelse af kopi af sygesikringskort27-04-2016160591980166
 Borgerhenvendelse - vedr påmindelse af vaccination af børn14-04-2016160596270954
 Delt artikel på dr.dk om kræft18-05-2016160605995927
Københavns KommuneHenvendelse om stofindtagelsesrum på Halmtorvet 1713-06-20161606063119663
Københavns KommuneHenvendelse om stofindtagelsesrum på Halmtorvet 1710-06-20161606063118786
Arla DanmarkOpfølgning på møde med Arla vedr. ernæringspræparater12-06-20161606077118434
Styrelsen for PatientsikkerhedVidersendelse af klage over afgørelse om aktindsigt24-05-20161606084101371
 Bemærkninger til Styrelsen for Patientsikkerheds afslag på aktindsigt25-05-20161606084103690
European CommissionREMINDER - Call for guidelines for all breast cancer care processes31-05-20161606188108616
 Bemærkninger til svar vedr. ventetid ved lægen.09-06-20161606231117712
 Borgerhenvendelse - ønsker hjælp01-06-20161606258109709
 Borgerhenvendelse - om at sove på gangen på Aalborg Sygehus12-04-20161606275114412
 Borgerhenvendelse - vedr. behandling for cancer15-04-2016160627674550
 Borgerhenvendelse - Forløb på akut henvisning fra Vejle til urologisk afdeling Skejby.02-06-20161606287111004
University College NordjyllandHenvendelse vedr. paramedicineruddannelsen06-06-20161606316113726
Luxus KirurgiVarsling af klage over afgørelse fra Sundhedsstyrelsen30-05-20161606329106921
 Borgerhenvendelse - spørgsmål om autorisation som bioanalytiker06-06-20161606340113749
EHS Foreningen af el-overfølsommeVedr. Misinformerende artikel af 21. maj under Forbrug og Liv - om stråling.01-06-20161606375109705
 Borgerhenvendelse om ambulance/babylance08-06-20161606376116112
 Borgerhenvendelse - rygning/KOL og dødelig lungecancer03-06-20161606407111475
Fredericia KommuneSpørgsmål til VEJ nr. 10338 af 24/8-2015 - respirationsinsufficiens.08-06-20161606454115904
Folketingets Lovsekretariat
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
S 123610-06-20161606466117933
 Borgerhenvendelse - klage over telefonomstillingen07-06-20161606468118058
 Vedr. allergi27-05-20161606471104906
Region HovedstadenHenvendelse vedr. patientinddragelse01-06-20161606475118980
European Commission DG SANTECall for guidelines for all breast cancer care processes11-04-2016160648867632
 Henvendelse fra bekymret sygeplejerske08-06-20161606491116110
Astma- Allergi foreningen LuftballonenUdlodningsmidler-driftsmidler-ansøgning-201611-06-20161606493119345
Region SjællandHenvendelse fra Region Sjælland vedr. forebyggelse af misbrug af mobiltelefoner m.v.26-04-2016160649479445
Roche A/SInvitation til Landskonferencen Kræft 360°19-05-2016160649599722
 Studerende - spørgsmål vedr. epidemi-beredskabet09-03-2016160649744937