Fra: 04-01-2016 til: 04-01-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
 Aktindsigt i udgifter afholdt under eller i forbindelse med Folkemødet 2015 samt lønudgifter til de to højest placerede medarbejdere02-01-2016SJ-STD-SUMLLU1865829
 Request to cancel my names from your website sum.dk18-12-2015SJ-STD-SUMPSE1860178
Bech Bruun AdvokatfirmaSpørgsmål vedr. § 2, stk. 5 i bekendtgørelse om beregning af forbrugerpriser m.v. på lægemidler.22-12-2015SJ-STD-SUMDRA1865904
Cryos International - Denmark ApsHenvendelse om salg af æg, fjernelse af § 12 i lov om assisteret reproduktion og annoncering efter donorer i Danmark, som sendes til udlandet, m.v21-12-2015SJ-STD-SUMKFH1860619
Folketingets OmbudsmandFra FOM vedr. sag om autorisation21-12-201510035961862007
Region SyddanmarkSpørgsmål fra Region Syddanmark om formen for oplysningspligten efter kap. 3 i patienterstatningssager22-12-201514029481864519
Netdesign Leverandør af omstillingsbordNetværksforindelse til TRIO omstillingbord PC13-02-201514069261645809
 Borgerhenvendelse - ønsker personlig samtale snarest muligt med ministeren vedr. sygedagpengeloven29-12-201515000051864628
PatientforeningenVedr. svar på henvendelse28-12-201515002501864776
Danske RegionerAnlægsmidler fra satspuljen 2015-201823-03-201515008641675102
SundhedsstyrelsenUddybning af ansøgning om satspuljemidler til psykiatrien i Gødstrup25-03-201515008641676299
Region MidtjyllandVedr. ansøgning til puljen til forbedring af de fysiske faciliteter og rammer i psykiatrien09-04-201515008641686917
Region HovedstadenAnsøgning til anlægsmidler fra satspuljeaftalen 2015-201803-02-201515008641642339
Region SyddanmarkAnsøgning til anlægsmidler fra satspuljeaftalen 2015-2018 - Region Syddanmark02-02-201515008641642344
Region MidtjyllandAnsøgning fra Region Midtjylland til puljen til forbedring af de fysiske faciliteter og rammer i psykiatrien02-02-201515008641642353
SundhedsstyrelsenVedr. anlægspuljen i psykiatrien06-03-201515008641665474
Region NordjyllandPuljen til forbedring af de fysiske faciliteter og rammer i psykiatrien09-02-201515008641646800
Region MidtjyllandDommerbetænkning_fase 2_20150120 - eksemplar til tryk16-03-201515008641669044
Region MidtjyllandAnsøgning fra Region Midtjylland til puljen til forbedring af de fysiske faciliteter og rammer i psykiatrien16-03-201515008641668519
Region MidtjyllandUddybning af ansøgning om satspuljemidler til psykiatrien i Gødstrup16-03-201515008641669047
Region MidtjyllandUddybning af ansøgning om satspuljemidler til psykiatrien i Gødstrup17-03-201515008641669719
Region MidtjyllandUddybning af ansøgning om satspuljemidler til psykiatrien i Gødstrup16-03-201515008641669041
Region MidtjyllandEndelig dommerbetænkning, DNV-Gødstrup Psykiatri_til ansøgning om satspuljemidler16-03-201515008641669043
Region MidtjyllandGødstrup_Vinderforslag16-03-201515008641669055
Region NordjyllandVedr. ansøgning til puljen til forbedring af de fysiske faciliteter og rammer i psykiatrien07-04-201515008641683476
Region NordjyllandAnsøgning om anlægsmidler fra satspuljeaftalen 2015-201816-02-201515008641646665
Komiteen for SundhedsoplysningKampagnemateriale til DSAM's hjemmeside mv.17-11-201515010631865905
Komiteen for SundhedsoplysningWeb - Antibiotikaellerej.dk16-11-201515010631865861
Statens Serum InstitutFacebook-opslag om antibiotika via sundhed.dk19-11-201515010631866005
Statens Serum InstitutVedr. Antibiotikaellerej.dk16-11-201515010631865877
LægeforeningenAntibiotikafilm og præsentation13-11-201515010631865850
SundhedsstyrelsenDagsorden for 7. møde i arbejdsgruppen vedr. patientrettede forebyggelsestilbud04-01-201615011731866063
Nordisk MinisterrådRegeler for utforming av rapport fra møter i One Health ekspertgruppe17-11-201515021151865892
Nordisk MinisterrådDato for afrapporteringer - One Health Expertgruppe05-11-201515021151865708
Nordisk MinisterrådDeltagere ved One Health ekspertgruppe19-11-201515021151866015
Nordisk MinisterrådOrientering om status for faktura for formandskabsaktiviteter04-01-201615034101866035
DagmarsmindeInvitation til indvielse af Dagmarsminde - privat plejehjem for demente30-12-201515038891865346
Den Britiske AmbassadeInvitation til "Gobal Patient Safefty Summit" 9.- 10. marts i London04-01-201615038891866046
 Evt foredrag om forebyggelse i Trommen den 13. april03-01-201615038891865865
 Borgerhenvendelse - super lækker tøjstil ministeren har01-01-201615039091865661
World Health Organization (WHO)IHR Contribution from Denmark22-12-201515056941864727
 Borgersvar på SUM svar vedrørende henvendelse om aflyst fødselsforberedelse på Hvidovre Hospital27-12-201515062281865409
 Kommentarer til svar på henvendelse vedr. behandling af stofskiftesygdom30-12-201515063891866011
Folketingets OmbudsmandHøringssvar_Folketingets Ombudsmand21-12-201515065911862006
Uddannelses- og ForskningsministerietHøringssvar_Uddannelses- og Forskningsministeriet22-12-201515065911864834
Rigsombudsmanden i GrønlandHøringssvar_Rigsombudsmanden i Grønland26-12-201515065911864887
LægemiddelstyrelsenLMST morgenstatus18-12-201515070881865843
Dagbladet PolitikenDebatindlæg21-12-201515070881866120
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus18-12-201515070881865870
Radio24syv24syv interview21-12-201515070881866103
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus18-12-201515070881865864
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus23-12-201515070891865970
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus22-12-201515070891865951
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus23-12-201515070891865968
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus21-12-201515070891865886
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS morgenstatus21-12-201515070891865881
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus23-12-201515070891865964
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus22-12-201515070891865929
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus21-12-201515070891865889
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS morgenstatus23-12-201515070891865958
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS morgenstatus22-12-201515070891865921
StatsministerietOpfølgning på svar på borgerhenvendelse22-12-201515072391864328
Danske RegionerSvar vedr. DUT-notat vedr cystisk fibrose med ønske om forlænget svarfrist18-12-201515074991860419
SundhedsstyrelsenVedr. SUU spm. 33 om bisphenol a04-01-201615075161865239
OECD - Organisation for economic co-operation and developmentFast-track for June 2016 - primary care15-12-201515076921866061
OECD - Organisation for economic co-operation and developmentFor Action: follow-up of Health Committee, December 201515-12-201515076921866062
Den danske ambassade i NorgePlanlægning af studietur til Norge21-12-201515077281865670
Den danske ambassade i NorgeProgram fra ambassaden for studietur til besøg i Oslo den 5.-7. janaur 201603-01-201615077281865683
 Kommentarer til brev fra ministeriet vedr. oprettelse af en sundheds- og socialdomstol22-12-201515080741863654
Region HovedstadenSpørgsmål vedr. fortolkning af retningslinier for udarbejdelse af genoptræningsplan til rehabilitering på specialiseret niveau17-12-201515081301858606
BeskæftigelsesministerietBekræftelse på overtagelse af henvendelse om satsregulering23-12-201515081731864023
SundhedsstyrelsenPressemails04-01-201615082321866125
LægemiddelstyrelsenPressemails04-01-201615082321866124
Styrelsen for PatientsikkerhedPressemails04-01-201615082321866121
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus04-01-201615082321866127
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus04-01-201615082321866126
 medicin30-12-201515082321866119
Lægemiddelindustriforeningen - LIFInvitation til Lifs konference: Nye lægemidler - fremskridt eller dilemmaer i patientbehandlingen?16-12-201516000041856970
 Borgerhenvendelse - klage vedr. indførsel af lægemidler fra et land uden for EU/EØS21-12-201516000071861892
LægemiddelstyrelsenFremsender klage over afgørelse om ulovlig indførsel af lægemidler22-12-201516000091862055
 Borgerhenvendelse - medicinske forsøg på bevidstløse personer, uden at der er givet samtykke17-12-201516000101858707
 Borgerhenvendelse vedr. tidligere diagnosticering af kræft23-12-201516000141863662
 Borgerhenvendelse - vedr. kommunikation mellem sygehus og patient21-12-201516000171861908
 Henvendelse vedr. sundhed for alle21-12-201516000191860625
Statens Serum InstitutHenvendelse ang. Europæisk Antibiotikadag d. 18 november 201529-09-201516000291865489
 Borgerhenvendelse - mammografi og efterfølgende behandling30-12-201516000341865330
Professionshøjskolen Metropol Institut for Sygeplejespørgsmål vedr. "De 7 nationale mål for danskernes sundhed"04-01-201616000391866044