Fra: 24-02-2016 til: 24-02-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
 Henvendelse vedr. HPV-bivirkninger06-02-2016SJ-STD-DEPJFRJ20552
 En stor gruppe danske patienter lider af mangel på B 12 vitamin18-02-2016SJ-STD-DEPJFRJ30983
 Borgerhenvendelse - tilskud til medicin i forbindelse med sukkersyge01-02-2016SJ-STD-DEPJFRJ28539
 Borgerhenvendelse vedr. antabus-piller24-02-2016SJ-STD-DEPJFRJ34130
 Borgerhenvendelse - livsvigtig hjertemedicin på det fri marked22-02-2016SJ-STD-DEPJFRJ32720
Folketinget ChristiansborgB 67 Forslag til folketingsbeslutning om oprettelse af en uafhængig institution, der skal sikre forskning i og udbrede viden om alternativ behandling og naturmedicin23-02-2016SJ-STD-DEPNSU33464
Folketinget ChristiansborgSUU B 7 spm. 322-02-2016SJ-STD-DEPSJE33778
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 33323-02-2016SJ-STD-DEPSJE34119
Folketinget ChristiansborgSUU L 115 spm. 823-02-2016SJ-STD-DEPSJE34127
Folketinget ChristiansborgS 72024-02-2016SJ-STD-DEPSJE34592
Folketinget ChristiansborgSUU alm del spm 33524-02-2016SJ-STD-DEPSJE34425
Folketinget ChristiansborgS 72124-02-2016SJ-STD-DEPSJE34593
UdenrigsministerietEt besøg af Sundhedsministeren i Holland10-02-2016160066034647
OUH Odense universitetshospitalInvitation til at klippe snoren ifm. indvielse af ny forhal på Svendborg Sygehus primo september 201622-02-2016160066032136
Rudersdal KommuneInvitation til at holde oplæg på borgermøde med titlen Værdighedspolitik onsdag den 16. marts 201623-02-2016160066033460
Falck DanmarkInvitation til Sophie Løhde - rykker for svar24-02-2016160066034231
Stordalen Foundation & GreeNudgeInvitation til at tale til 3rd Annual EAT Stockholm Food Forum 2016 den 12.-13. juni i Stockholm22-02-2016160066033128
KVINDEØKONOMIInvitation til Kvindeøkonomi 29. februar 13-17..3024-02-2016160066434190
DRInvitation til DR politisk korrespondents 50-års fødselsdag24-02-2016160066434181
DSU KøbenhavnVedr. billig-bolig-loven01-02-2016160066834041
 Borgerhenvendelse om utilfredsstillende sagsbehandlingsforløb23-02-2016160066833837
 Borgerhenvendelse - Rentolinsagen01-02-2016160066834040
Udlændinge-, Integrations- og BoligministerietOvertagelse af henvendelse fra DSU vedr. billig-bolig-loven24-02-2016160066834569
QM TeknikBeder om nyt svar på henvendelse vedr. tilsyn med tandlæger og kliniske tandteknikere22-02-2016160075534012
Hovedstadens BeredskabHøringssvar Hovedstadens Beredskab - udkast til bekendtgørelse om ambulancer og uddannelse af ambulancepersonale m.v.24-02-2016160075734489
Folketingets LovsekretariatFølgebrev vedtaget lovforslag L 105 Forslag til lov om ændring af lov om social service (Værdighedspolitikker for ældreplejen)23-02-2016160076233979
Danske RegionerRegion Sjælland: Endeligt skema til regionerne vedr. status på akutmodtagelserne18-02-2016160080733678
Danske RegionerBidrag fra Region Syddanmark: Endeligt skema til regionerne vedr. status på akutmodtagelserne18-02-2016160080733680
Danske RegionerBidrag fra Region Midtjylland: Faglig gennemgang af akutmodtagelserne 201618-02-2016160080733684
Danske RegionerBidrag fra Region Nordjylland: Endeligt skema til regionerne vedr. status på akutmodtagelserne18-02-2016160080733698
 Habilitetserklæring23-02-2016160082033822
KLSupplerende bidrag fra KL - statusrapport24-02-2016160102234561
SundhedsstyrelsenBidrag til statusrapport - SST22-02-2016160102233748
 Bemærkninger til aflønning af hvervet som Farmakopénævnets formand23-02-2016160103933850
Frederiksberg CenteretForebyggelse ludomani - udbetaling17-02-2016160107432842
Frederiksberg CenteretAcceptskrivelse - behandling+forebyggelse.15-02-2016160107432656
Frederiksberg CenteretReviderede budgetter Ludomani forebyggelse.16-02-2016160107432754
Miljø- og FødevareministerietHøring i EU-specialudvalget vedr. miljø - Rammenotat om delegeret retsakt under ROHS23-02-2016160107733272
BørneulykkesfondenSpørgsmål vedr. motorisk indsats for langtidsindlagte børn17-02-2016160108334044
Komiteen for Sundhedsoplysningvedr. Partnerskabsaftale23-02-2016160114233670
Amgros I/SInfo fra Amgros ift. kvalitetssikring i udbud24-02-2016160116034314
 Genhenvendelse efter svar på henvendelse vedr. Ultherapy-behandling20-02-2016160117533998
 Fornyet borgerhenv. 21.2.201621-02-2016160119734081
 Fornyet borgerhenv. 25.1.201625-01-2016160119734079
 Fornyet borgerhenv. 22.02.201609-02-2016160119734080
 Ny henvendelse - er blevet nægtet aktindsigt19-02-2016160134930986
 Krankheit vom 17 jahren gestoppt22-02-2016160138232955
SundhedsdatastyrelsenSvar på spørgsmål vedr. betaling for NemID23-02-2016160148734340
Brancheforeningen for Privathospitaler og Klinikker BPKMateriale til brug for møde, diskussion af bedømmelsesgrundlag specialeplan22-02-2016160149132885
Bygningsstyrelsen
Styrelsen for Patientsikkerhed
Lyseng Allé 1: Disponering, beskrivelse og overslag på Økonomi for muligt lejemål12-02-2016160178834563
Odder KommuneAccept tilskud Odder Kommune 201624-02-2016160190034172
Danske RegionerKostkoncepter på de nye sygehuse24-02-2016160202434247
Dagbladet Børsen A/SSundhedsministerens tale ved Børsens Life Science-konference 23. maj 201622-02-2016160225134543
Dagbladet Børsen A/SSundhedsministerens tale ved Børsens Life Science-konference 23. maj 201622-02-2016160225134541
Dagbladet Børsen A/SSundhedsministerens tale ved Børsens Life Science-konference 23. maj 201622-02-2016160225134542
Danske RegionerOK-Nyt - Løn nr. 004-2016 - Frigivelse af rammeaftale om tele- og hjemmearbejde samt aftale om midlertidig tjeneste i højere stilling23-02-2016160225532978
BeskæftigelsesministerietAccept af overdragelse fra BM vedr. pension og sygesikring i Sverige24-02-2016160252234076
SundhedsdatastyrelsenSDS indstilling vedr. Høring: Periodisk review af ISO-standarden for "Health Indicators Conceptual Framework" - frist 29. februar24-02-2016160254134160
Aarhus KommuneBaggrundsmateriale ifm. ministerbesøg i Aarhus15-02-2016160286233705
OK-FondenTilbagemeldinge om deltagelse - OK-fonden22-02-2016160286333036
Socialpædagogernes LandsforbundTilmelding til følgegruppemøde - SL23-02-2016160286333369
Selveje DanmarkTilbagemelding til følgegruppemøde - Selveje Danmark23-02-2016160286333068
DemensKoordinatorer i DanmarkTilmelding til følgegruppemøde - Demenskoordinatorerne23-02-2016160286332963
Folketinget ChristiansborgB 67 Forslag til folketingsbeslutning om oprettelse af en uafhængig institution, der skal sikre forskning i og udbrede viden om alternativ behandling og naturmedicin23-02-2016160286434650
 Mange tak for jeres oplæg i sessionerne på Nordisk Psykiatritopmøde22-02-2016160288033288
Center for Biosikring og BioberedskabTidsplan m.v. Østafrika projekt - CBB19-02-2016160290534234
Collective ImpactAflysning af Collective Impact-styregruppemødet den 15. marts - og en update.19-02-2016160290733172
 Rykker for svar19-02-2016160315231161
Danske RegionerSUA - Genindlæggelsesanalyse, somatik - Danske Regioner bemærkninger22-02-2016160337533016
Finansministeriet
Sundhedsdatastyrelsen
SUA - Genindlæggelsesanalyse, somatik mhp. bemærkninger.23-02-2016160337533365
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus23-02-2016160338134581
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus22-02-2016160338134574
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus23-02-2016160338134578
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus22-02-2016160338134576
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus22-02-2016160338134575
 Mental Health: The Pain, The Problem and The Solution - tak for svaret24-02-2016160342533893
 Borgerhenvendelse - manglende behandlingstilbud til unge under 18 år i psykiatrien/personlig historie12-02-2016160344225784
 Spørgsmål vedr. befordringsfradrag19-02-2016160351434331
Miljø- og FødevareministerietIndkaldelse og materiale til møde i Specialudvalget for Fødevare-, Landbrugs- og Fiskerispørgsmål i EU, mandag den 22. februar 201617-02-2016160352230302
Plejehjemmet KløvervangenVedr. problemstillinger på plejehjem01-02-2016160352712892
 Fremsender side fra Dagbladet Sjællandske02-02-2016160352918220
ColourboxInfo om Skyfish24-02-2016160353834074
ColourboxVelkommen til Skyfish - billedbase24-02-2016160353834063
 Borgerhenvendelse - klage over afslag på befordring22-02-2016160355632830
 Borgerhenvendelse - klage over kommunen i forbindelse med befordring22-02-2016160355732721
Danmarks faste repræsentation ved den Europæiske UnionInvitation med revideret dagsorden10-02-2016160356034463
Styrelsen for PatientsikkerhedBemærkninger fra Styrelsen for Patientsikkerhed23-02-2016160356034469
Danmarks faste repræsentation ved den Europæiske UnionInvitation til møde03-02-2016160356034459
DigitaliseringsstyrelsenBesked fra Digitaliseringsstyrelsen om at rammeaftale med fjernprintleverandør for Digital post ophører22-02-2016160356732133
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 33023-02-2016160356834114
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 32823-02-2016160356834112
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 32723-02-2016160356834110
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 32423-02-2016160356834098
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 32923-02-2016160356834113
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 32623-02-2016160356834391
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 33123-02-2016160356834117
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 33223-02-2016160356834118
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 32523-02-2016160356834099