Fra: 15-02-2016 til: 15-02-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Danske BioanalytikereLægedage 2015 - mød bioanalytikeren i fremtidens almen praksis29-10-2015SJ-STD-SUMCHG1808109
RigsrevisionenRR høring vedr. it-systemer (2015-089-163)19-08-2015SJ-STD-SUMCBM1892227
RigsrevisionenSvar fra Rigsrevisionen vedr. bemærkninger til udkast til beretning til Statsrevisorerne om hospitalernes anvendelse af personaleressourcer26-01-201512096011633585
RigsrevisionenOrientering om afgivelse af beretning om forskningsmidler23-02-201514006951651166
RigsrevisionenMateriale fra RR om puljer (2014-089-150)02-02-201514044871654952
Region HovedstadenRevideret investeringsprofil Nyt Hospital Herlev pr. 27. februar 201527-02-201514047901656042
Region HovedstadenStatus udbetalingsanmodning Herlev11-02-201514047901644659
Region HovedstadenRevideret change request for Nyt Hospital Herlev06-01-201514047901623040
Region HovedstadenStatus udbetalingsanmodning Nyt Hospital Herlev27-01-201514047901634743
Region HovedstadenFinansiering af infrastruktur i sterilcentralprojekt NHH14-01-201514047901625578
Region HovedstadenFinansiering af infrastruktur i sterilcentralprojekt NHH14-01-201514047901625577
Region HovedstadenFinansiering af infrastruktur i sterilcentralprojekt NHH14-01-201514047901625576
Region HovedstadenFinansiering af rensningsanlæg Nyt Hospital Herlev14-01-201514047901625475
Region HovedstadenFinansiering af rensningsanlæg Nyt Hospital Herlev14-01-201514047901625275
Region HovedstadenFinansiering af rensningsanlæg Nyt Hospital Herlev14-01-201514047901625273
Region HovedstadenInvesteringsprofil Nyt Hospital Herlev med kvartalsvis fordeling incl. lånepulje04-03-201514047901658525
Region HovedstadenMøde den 2/3-2015 kl. 10 vedr. Nyt Hospital Herlev16-02-201514047901646394
 Status udbetalingsanmodning Nyt Hospital Herlev27-01-201514047901634824
Region HovedstadenStatus udbetalingsanmodning Nyt Hospital Herlev27-01-201514047901634822
Region HovedstadenRegion H's svar på spørgsmål om anvendelse af korrekt IM-konto til registrering af tilskud fra kvalitetsfonden19-02-201514047901649282
Region HovedstadenRegion H's rettelser til Blanket til udbetaling af tilskud til Nyt Hospital Herlev Q1 201519-02-201514047901649072
Region HovedstadenMateriale fra region H vedr. beslutningsgrundlag for placering af sterilcentral i Herlev02-02-201514047901638029
Region HovedstadenSvar til Region H vedr. første kvartalsrapportering efter godkendelse af udbetalingsanmodning for Nyt Hospital Herlev26-02-201514047901653973
Region HovedstadenByggeprogram for Nyt Hospital Herlev09-01-201514047901630827
Region HovedstadenStatus udbetalingsanmodning Nyt Hospital Herlev23-01-201514047901632943
Region HovedstadenSpørgsmål fra Region H om behov for ny investeringsprofil03-03-201514047901657184
Region HovedstadenSpørgsmål fra Region H vedr. endelig godkendelse af energilån til Nyt Hospital Herlev03-03-201514047901657180
Region HovedstadenInvesteringsprofil Nyt Hospital Herlev incl. energilån pr. 03-03-201503-03-201514047901658239
Danske RegionerDelrapportering på PL fra Ernst & Young04-02-201514047931656544
Danske RegionerOverordnet status - Evaluering af byggestyringsprincipper - udkast til hovedpointer fra EY27-02-201514047931656478
FinansministerietUdkast til bemærkninger til EY pl-rapport04-03-201514047931679050
Danske RegionerUdkast til evaluering af byggestyringsprincipperne for de 16 kvalitetsfondsprojekter18-03-201514047931675479
Danske RegionerMøde med EY vedr. byggestyringsrapport27-04-201514047931700518
Danske RegionerMøde med EY vedr. byggestyringsrapport27-04-201514047931700519
Danske RegionerBemærkninger til udkast til evaluering af byggestyringsprincipperne29-04-201514047931701763
Danske RegionerMøde med EY vedr. byggestyringsrapport27-04-201514047931700520
Danske RegionerMøde med EY vedr. byggestyringsrapport27-04-201514047931700521
Fokus KommunikationTilbud mm17-03-201514050891670500
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Kurser09-04-201514050891685018
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
EAN-nummer27-02-201514050891655341
Fokus KommunikationDatoforslag07-01-201514050891621432
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Oplæg på møde12-01-201514050891623799
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Tilbud13-01-201514050891624870
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Tilbud på skriveguide26-02-201514050891655146
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Ønsker til indhold af husmøde23-03-201514050891674168
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Invitation16-02-201514050891646504
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Sprogprojekt - analyse18-02-201514050891648990
Aros Kommunikation A/SSundhedsministeriet - "Skriv godt"20-01-201514050891630210
StatsministerietEksempel på håndakt og beredskab23-03-201514050891678066
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Håndakter24-03-201514050891678054
Fokus Kommunikation
Fokus Kommunikation
Skriveguide26-03-201514050891678052
Fokus KommunikationTekstananalyse22-01-201514050891631980
Rigsrevisionen
Rigsrevisionen
Bevillingskontrol for 2014 - SUM (j.nr. 2014-6001-28)23-04-201514064501698312
RigsrevisionenBrev fra RR om løbende årsrevision 2014, SUM's DEP. (j.nr. 2014-6001-28)17-02-201514064501651864
SundhedsstyrelsenSamlemail 10 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651956
SundhedsstyrelsenSamlemail 9 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651945
SundhedsstyrelsenSamlemail 8 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651941
SundhedsstyrelsenSamlemail 7 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651936
SundhedsstyrelsenSamlemail 6 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651932
Rigsrevisionenhusdyr-MRSA04-05-201514071241891976
SundhedsstyrelsenSamlemail 3 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651910
SundhedsstyrelsenSamlemail 2 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651906
SundhedsstyrelsenSamlemail 5 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651926
SundhedsstyrelsenSamlemail 11 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651958
SundhedsstyrelsenSamlemail 1: Mat. til SUM vedr. SSTs koordinationsgruppe zoonotiske MRSA19-02-201514071241651888
SundhedsstyrelsenSamlemail 4 fra SST: MRSA-undersøgelse19-02-201514071241651915
FinansministerietHøring om vejledning til udarbejdelse af skøn for satspuljeprojekter07-01-201514072691621093
FinansministerietValidering af oplysninger i projektoversigt for satspuljen07-01-201514072691621397
RigsrevisionenDagsorden til møde om DRG-systemet den 7. januar 201505-01-201514074961618894
RigsrevisionenRigsrevisionens beretningen om DRG-systemet12-01-201514074961623081
RigsrevisionenRigsrevisionens opfølgning på beretning om DRG-systemet27-01-201514074961634470
RigsrevisionenDagsorden til møde om DRG-systemet den 7. januar 201505-01-201514074961618902
RigsrevisionenRigsrevisionens opfølgning på beretning04-05-201514074961704013
Infomedia A/SStatusmøde04-05-201515000271704741
Infomedia A/SForbrug Mediasøgning06-02-201515000271642170
Infomedia A/SRadio- og tv-resuméer - møde om kriterier05-01-201515000271618830
Healthcare Denmark Forskerparken 10HReferat fra bestyrelsesmøde i Healthcare Denmark d. 16. december 201407-01-201515001351620998
Erhvervs- og VækstministerietNy bestyrelsesformand17-11-201515001351891822
Healthcare Denmark Forskerparken 10HForslag til model for associeret medlemskab30-10-201515001351891005
UdenrigsministerietForslag til model for sssocieret medlemskab05-11-201515001351890951
ColourboxUdløb af billedlicens + tilbud07-01-201515001391621026
Oxygen SoftwareÆndringer på intranettet28-01-201515001631636248
Oxygen SoftwareKontoudtog16-04-201515001631695830
Oxygen Software"Afjuling" af intranet15-01-201515001631626331
Kiibee VideoKiibee video22-03-201515001631674718
Oxygen SoftwareÆndringer på intranettet18-02-201515001631648989
Oxygen SoftwareVPN-adgang til intranet08-01-201515001631621610
Sundhed.dk - Den fælles offentlige sundhedsportal - Sundhed.dkArbejdsmøde sundhed.dk14-01-201515002311625857
Sundhed.dk - Den fælles offentlige sundhedsportal - Sundhed.dkÅrsseminar d. 27. januar09-01-201515002311622867
Sundhed.dk - Den fælles offentlige sundhedsportal - Sundhed.dkKommunikation om nyeste muligheder i Sundhedsjournalen15-01-201515002311626881
Sundhed.dk - Den fælles offentlige sundhedsportal - Sundhed.dkDagsorden til årsseminar20-01-201515002311631070
Sundhed.dk - Den fælles offentlige sundhedsportal - Sundhed.dkMøde om sundhed.dk16-02-201515002311647183
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)Program for det tværministerielle kontaktgruppemøde om ligestillingsvurdering d. 11. marts27-02-201515003581656037
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)Ligestillingsworkshop02-03-201515003581656978
Statens Serum InstitutFrokostmøde - ligestilling03-03-201515003581657447
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)Ligestilling - "workshop"20-01-201515003581630285
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)Ramme og indhold i oplæg på kontaktgruppemøde05-02-201515003581642211
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)Ligestillingsworkshop18-03-201515003581671645
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)Ligestilling: Kontaktgruppemødet den 11. marts26-02-201515003581655157
Ministeriet for Børn, Ligestilling, Integration og Soc. For. (Nedlagt)Ramme og indhold i oplæg fra SUM på det tværministerielle kontaktgruppemøde den 11. marts26-02-201515003581655161
Region MidtjyllandNyeste version af vejledning til risikostyring på DNV, dateret marts 201425-03-201515004161676306
Region MidtjyllandForventet forbrug for kvalitetsfondsprojekterne i 201516-03-201515004161672803
Region MidtjyllandNotat fra Region Midt vedr. opgørelse af færdiggørelsesgrad på DNV Gødstrup24-03-201515004161675560
Region MidtjyllandRegion Midtjyllands svar på Spørgsmål og kommentarer til kvartalsrapport for DNV Gødstrup vedr. 3. kvartal 201424-03-201515004161675283
Region MidtjyllandKommende faseovergang for DNV Gødstrup19-03-201515004161672378
Region MidtjyllandFaseovergange 2015 DNV Gødstrup26-03-201515004161677677
Region MidtjyllandRegionens foreløbige tilbagemelding på spørgsmål og kommentarer til kvartalsrapport for Det Nye Hospital i Vest vedr. 3. kvartal 201425-02-201515004161653965
Statens Serum Institut
Sundhedsministeriet
Oversigt over udvalg, arbejdsgrupper mv. i SSI02-02-201515005951638952
Danske RegionerSundhedsdatapolitik17-03-201515010611672280
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Materiale fra POB; opfølgning på møde den 10. marts 201524-03-201515014871681871
RigsrevisionenBrev fra RR om UTH05-02-201515014871659566
RigsrevisionenOpfølgning på møde 10. marts 2015 (2015-6000-47)10-03-201515014871681862
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Materiale fra POB; opfølgning på møde 10. marts 201518-03-201515014871681865
UdenrigsministerietVækstmarkedsindsatsen - evaluering for 201428-09-201515017351895228
Udenrigsministeriet7. møde i Koordineringsgruppen for Eksportfremme og Økonomisk diplomati17-11-201515017351891656
Den danske ambassade i BeijingMøde i UM - kinesisk delegationsbesøg13-11-201515017411891023
UdenrigsministerietInput på kronikerområdet, møde i UM d. 17.11.1507-11-201515017411891036
Den danske ambassade i BeijingTelefonmøde vedr. sundhedsøkonomisk og lægemiddelpolitisk sparring med centrale og provinsielle sundhedsmyndigheder30-11-201515017411891173
UdenrigsministerietVisit of Moscow city health delegation06-10-201515017421890978
Kgl. dansk ambassade i RuslandVisit of Moscow city health delegation08-10-201515017421890965
UdenrigsministerietIndonesian health delegation to DK - possibly Mid November 201502-10-201515017441890990
UdenrigsministerietIndonesisks sundhedsdelegation til DK i 2015/201629-09-201515017441890996
SundhedsstyrelsenNational klinisk retningslinje for psoriasis sendes i høring12-11-201515020671819892
Rigsrevisionen
Rigsrevisionen
Høringsbrev fra Rigsrevisionen (2014-089-150)08-04-201515026421699265
RigsrevisionenRR Høring af udkast til Beretning om it-systemer (2015-089-163)17-08-201515028401892237
RigsrevisionenRR Orientering om adgangen til it-systemer (2015-089-163)10-09-201515028401892286
Styrelsen for PatientsikkerhedSvar på høring vedr. forprojektsansøgning for Mexico, deadline den 22. oktober 2015 COB23-10-201515030801895306
RigsrevisionenStatus på opfølgning på beretning om aktiviteter og udgifter i praksissektoren (2013-6435-54)13-08-201515032221892257
RigsrevisionenRR høringsbrev15-12-201515032221892008
Den danske ambassade i Japan Kongelig Dansk Ambassade, Japanspørgsmål fra Japan05-10-201515032521895438
Den danske ambassade i SydkoreaConcerning BioCare Copenhagen22-10-201515032521895746
UdenrigsministerietOpfølgning: Besøg af departementschef i Sydkorea den 11.-13. november 201517-11-201515032521891960
Den danske ambassade i SydkoreaCancellation of participant's visit to Japan and South Korea10-11-201515032521891031
Den danske ambassade i Japan Kongelig Dansk Ambassade, Japankort heads up for besøg i Japan10-11-201515032521891034
UdenrigsministerietMødeindkaldelse: Interministeriel Kina-arbejdsgruppe den 30. november12-11-201515032971891025
UdenrigsministerietBidrag til invitationsliste til mødet med dansk erhvervsliv06-10-201515033781890985
UdenrigsministerietLøndele i budget for myndighedssamarbejdet16-10-201515033781895486
UdenrigsministerietVærkstrådgiverseminar - sessionen onsdag27-10-201515033781895478
UdenrigsministerietOpfølgning på vækstrådgiverseminaret27-11-201515033781891154
Den danske ambassade i HanoiResultat af mødet med MoH11-11-201515033791891029
 Myndighedssamarbejde i Brasilien - delegation til første fact-finding mission30-09-201515033801895198
SundhedsstyrelsenHøring vedr. forprojektsansøgning for Brasilien, deadline den 18. september 2015 COB15-09-201515033801891273
 Høring vedr. forprojektsansøgning for Brasilien, deadline den 18. september 2015 COB15-09-201515033801891282
DANISH EMBASSY SANTIAGOVedr. MoU mellem Chile og Danmark15-10-201515047771895752
LægeforeningenFindes rapport i en nyere version10-12-201515051901848238
EMBASSY OF DENMARK IN MEXICOMøde mellem dep og MX amb25-09-201515057701895409
Hillerød KommuneDispensation fra lukning for tilgang af patienter07-01-201615058571869613
UdenrigsministerietEndnu en forespørgsel fra Invest in Denmark på vegne af IBM15-10-201515062761895546
LægemiddelstyrelsenVedr. samarbejde med Sydkorea18-11-201515065201891633
SundhedsstyrelsenHIRA Sydkorea16-11-201515065201891982
Udenrigsministeriet
OECD - Organisation for economic co-operation and development
Brev fra OECD's generalsekretær04-01-201615066631866344
UdenrigsministerietForespørgsel fra Invest in Denmark - møde med Sundhedsministeren02-10-201515068791895434
EMBASSY OF DENMARK IN MEXICOForebyggelsesperson til Mexico24-11-201515075751891509
 Borgerhenvendelse - Nye muligheder mht lægemangelen21-11-201515080871827438
UdenrigsministerietDagsorden til mødet i Koordineringsgruppen onsdag den 11.11.201529-10-201515081891895675
SundhedsstyrelsenUdpegning af repræsentanter til Referencegruppe for det faglige forarbejde til den nationale handlingsplan for demens 202511-12-201516003021853237
UdenrigsministerietVedr. departementschefens møde med Mexicos ambassadør17-11-201516004721891834
UdenrigsministerietVedr. forslag til MoU ml. DK og MEX lægemiddelstyrelser i regi af indgående statsbesøg i april 201618-01-201616004721891342
Danske RegionerKortbestillinger16-01-201516004821628461
Citrus MediaKampagne Husk det blå sygesikring13-04-201516004821688489
Dansk Camping UnionEU-kort18-03-201516004821671646
Danske RegionerOS telefonnummer16-02-201516004821646513
SOS International a/sOS telefonnummer13-02-201516004821646520
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Blåt kort til genrefotos27-01-201516004821635180
Bysted A/SSidste fakturatjek13-01-201516004821625618
Forsikring og PensionHuskdetblå.dk13-01-201516004821625613
Sygeforsikring danmarkBlåt EU-sygesikringskort21-01-201516004821631062
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Opdatering af data om det blå kort på POB's hjemmeside06-02-201516004821642183
Felix RejserVedrørende kampagnen 'det blå kort'26-03-201516004821678047
Borgerservice SundbyHusk det blå - www.huskdetblaa.dk05-05-201516004821705200
Felix RejserHUSK det blå kort: Kanariske Øer + Azorerne02-03-201516004821656979
Dansk Camping UnionEU-kort16-03-201516004821669517
Danske RegionerSundhedskort16-03-201516004821669519
Randers KommuneRettelse til huskdetblå.dk06-05-201516004821705768
Patientombuddet (nedlagt fra 8. oktober 2015)Rettelser om det blå kort på POB's hjemmeside06-05-201516004821705777
 Borgerhenvendelse vedr. sygeforsikring14-01-201516004821625979
AlzheimerforeningenSærudgave af medlemsmagasinet Livet med demens01-12-201516006071854783
 Borgerhenvendelse - spørgsmål om lægers ret/mulighed til at annullere medicin anden læge har ordineret02-01-201616006071865679
Nationalt Videnscenter for DemensHenvendelse med program for Demensdagene 2016 og tak for møde med minsteren17-12-201516006111861938
 Borgerhenvendelse vedr. klage over lægemiddelstyrelsens afslag på alternativ medicin09-02-2016SJ-STD-DEPMSOT22940
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 29615-02-2016SJ-STD-DEPSSK27470
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 306 (svarfrist 24-02)15-02-2016SJ-STD-DEPTFE27563
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 308 (svarfrist 24-02)15-02-2016SJ-STD-DEPTFE27572
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 307 (svarfrist 24-02)15-02-2016SJ-STD-SUMHBJ27571
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 309 (svarfrist 24-02)15-02-2016SJ-STD-SUMHBJ27573
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 29412-02-2016SJ-STD-SUMKKO26458
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 29312-02-2016SJ-STD-SUMKKO26457
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 29212-02-2016SJ-STD-SUMKKO26456
 Borgerbrev - Kopi af henvendelse til Psykiatrisk Rehabiliteringscenter Hvidovre06-02-2016SJ-STD-SUMLLU19244
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 298 (svarfrist 24-02)15-02-2016SJ-STD-SUMLPE27558
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 30515-02-2016SJ-STD-SUMMPE27561
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 299 (svarfrist 24-02)15-02-2016SJ-STD-SUMMPE27559
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 29715-02-2016SJ-STD-SUMMPE27471
 Henvendelse vedr. tanker fra et plejehjem15-02-2016SJ-STD-SUMMPE26808
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-685/15, Online Games e.a.11-02-2016SJ-STD-DEPCAJO27885
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-699/15, Brockenhurst College04-02-2016SJ-STD-DEPCAJO27891
 Ønsker møde for at drøfte antibiotikabehandling12-02-2016160066026680
Dansk SygeplejerådInvitation til deltagelse i åbningen af Dansk Sygeplejeråds kongres den 9. maj 201611-02-2016160066025459
Region SyddanmarkDeltagelse i "første spadestik til Nyt OUH"12-02-2016160066025781
 Kopi af henvendelse til Greve Kommune vedr. hjemmepleje17-01-201616011642137
Region HovedstadenRegion Hovedstaden Fremsender delregnskab og slutrapport til projektnr. 63501.12-02-2016160121626909
DR NyhederPatienterstatningens dækningsområde11-02-2016160124326607
SukkersheriffenVedr. udbetalingsanmodning15-02-2016160125326787
Novopan Træindustri A/SIndsendelse af status15-02-2016160125526857
Statens Institut for FolkesundhedGrønlandsforskning11-02-2016160126727605
cBrain A/SStatus på nyt udtræk fra F2 til brug for konvertering af sager fra F2 til Captia.12-02-2016160127726627
cBrain A/SStauts for ny kørsel af sager og dokumenter fra F2 til brug for konvertering af sager fra F2 til Captia15-02-2016160127727593
ALK A/SVedr. forventet dato for svar på ansøgning om dispensation29-01-2016160131727170
Esbjerg KommuneEsbjerg Kommune Anmodning om restudbetaling til projektnr. 62170.12-02-2016160132426841
 Borgerbrev - lægestuderende ved tvangstilbageholdelse09-02-2016160134121212
PAO Pharma ScandinaviaUdtalelse over Lægemiddelstyrelsens udtalelse15-02-2016160139627929
Kræftens BekæmpelseKvittering for modtagelse af statusindkaldelse12-02-2016160144726681
GAME DanmarkKvittering for statusindkaldelse og spørgsmål til regnskab12-02-2016160146226804
Ringkøbing-Skjern KommuneRingkøbing-Skjern Kommune Tilbagebetaling til projektnr. 65218.15-02-2016160154126882
SundhedsstyrelsenSundhedsstyrelsen - første udkast til notat10-02-2016160155626833
Frederikshavn KommuneAcceptskrivelse tilskud Frederikshavn Kommune 201615-02-2016160160427905
FødevarestyrelsenBemærkning til udkast til referat af Antibiotikarådsmøde d. 2/11-15 til endelig godkendelse10-02-2016160166427557
Region NordjyllandBemærkning til udkast til referat af Antibiotikarådsmøde d. 2/11-15 til endelig godkendelse09-02-2016160166427550
Statens Serum InstitutBemærkning til udkast til referat af Antibiotikarådsmøde d. 2/11-15 til endelig godkendelse12-02-2016160166427560
SundhedsstyrelsenBemærkning til udkast til referat af Antibiotikarådsmøde d. 2/11-15 til endelig godkendelse12-02-2016160166427562
Region NordjyllandBemærkning til udkast til referat af Antibiotikarådsmøde d. 2/11-15 til endelig godkendelse09-02-2016160166427547
BeskæftigelsesministerietKvittering fra BM vedr. orientering om satspuljeprojekt15-02-2016160168127307
Hvidovre KommuneAcceptskrivelse tilskud Hvidovre Kommune 201615-02-2016160170526830
KLSvar på økonomisk høring - Udkast til Bekendtgørelse om forebyggende hjemmebesøg12-02-2016160213827920
WHO´s Regionalkontor for EuropaWHO Invitation to WebEx meeting, 19 February 201612-02-2016160214226948
Danske RegionerFremadrettet proces vedr visitationsretningslinjer - opfølgning på ØA1615-02-2016160233626918
MedComMedCom15-02-2016160241927357
KongehusetWHO/EURO Letter of invite to 66th session of the WHO Regional Committee for Europe01-02-2016160245313376
 Borgerhenvendelse31-01-2016160246812816
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-654/15, Länsförsäkringar19-01-2016160249227834
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i de forenede sager C-10/16 - C-12/16, Ignazio Messina m.fl.12-02-2016160249227333
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-688/15, Anisimoviene e.a.04-02-2016160249227882
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-689/15, W. F. Gözze Frottierweberei et Gözze04-02-2016160249227879
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-670/15, Šalplachta26-01-2016160249227874
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-668/15, Jyske Finans26-01-2016160249227870
Styrelsen for Patientsikkerhed
Udenrigsministeriet
Præjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-672/15, Noria Distribution26-01-2016160249227867
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-612/15, Kolev e.a.19-01-2016160249227851
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-14/16, Euro Park Service12-02-2016160249227694
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-17/16, El Dakkak et Intercontinental12-02-2016160249227324
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-587/15, Lietuvos Respublikos transporto priemoniu draudiku biuras19-01-2016160249227848
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse med anvendelse af hasteprocedure i sag C-695/15 PPU, Mirza19-01-2016160249227861
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-13/16, Rigas satiksme12-02-2016160249227651
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-15/16, Baumeister12-02-2016160249227702
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-632/15, Popescu19-01-2016160249227845
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-652/15, Tekdemir19-01-2016160249227842
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-638/15, Eko-Tabak19-01-2016160249227830
UdenrigsministerietEU-kontaktpersonerne: Kommissionens dagsorden for onsdag den 17. februar 2016 samt kommende møder15-02-2016160249727309
 Borgerhenvendelse om zika-virus12-02-2016160249825821
World Health Organization (WHO)Welcome to the first WHO Global Meeting of National NCD Directors and Programme Managers, 15 to 17 Feb. WHO Geneva.12-02-2016160270326652
UdenrigsministerietOpfølgning på EP-seminar g.d.: Publikation - Hvem er hvem i Europa-Parlamentet mv.11-02-2016160284326875
Syddjurs KommuneMateriale til ministerbesøg i Syddjurs Kommune12-02-2016160286227993
Syddjurs KommuneBaggrundsmateriale til ministerbesøg i Syddjurs Kommune15-02-2016160286227990
BeskæftigelsesministerietAccept af overtagelse af borgerhenvendelse vedr. boligstøtte til pensionister13-02-2016160296226774
 Kommentar til svar på henvendelse vedr. visitation til hjemmehjælp02-02-2016160307124003
 Borgerhenvendelse vedr. MRSA Solution - Colloidal Silver11-02-2016160313426892
 Borgerhenvendelse10-02-2016160315723537
 Borgerhenvendelse vedrørende læger27-01-2016160318910203
Region MidtjyllandIndbydelse til seminar om sundhedsberedskab og terrorhændelser12-02-2016160323725822
 Borgerhenvendelse vedr. tv2 udsendelse om kønsskifteoperation15-01-2016160324027888
 Kopi af brev: ME og HPV-vaccine - et spørgsmål mere07-02-2016160325219296
 Borgerhenvendelse vedr. pilotprojekt om MRSA25-09-2015160325427146
World Health Organization (WHO)WHO's Expert Advisory Panel on Parasitic Diseases (Schistosomiasis)20-01-201616032589232
BeredskabsstyrelsenHigh lights fra konferencen CBRN First Response12-02-2016160326127343