Fra: 10-02-2016 til: 10-02-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
LægeforeningenErindring vedr. Cirkulære om offentliggørelse af afgørelser m.v. i tilsynssager på sundhedsområdet.05-01-201614064131867131
Den Danske DyrlægeforeningSvar vedr. Materiale til møde i DANMAP-arbejdsgruppen30-11-201515011451884600
 Borgerhenvendelse - misbrug af samfundets penge12-03-201515017521666940
 Borgerhenvendelse - information om to nye rapporter om ME/CFS01-03-201515039341657107
 Borgerhenvendelse - mor til søn med spiseforstyrrelse12-02-201515039341645513
 Borgerhenvendelse - nuværende lovgivning i forhold til demens, inklusiv økonomiske konsekvenser heraf09-12-2015SJ-STD-DEPCHS1847597
 Har tidligere sendt brev vedr. psykiatrisk sygdom24-08-201515047251761369
 Anmoder om en bekræftelse21-08-201515047251759866
 Ønsker bekræftelse på modtagelse af mail17-08-201515047251757658
 Borgerhenvendelse - senfølger efter seksuelt misbrug09-08-201515051311752465
Kolding KommuneØnsker skema der skal benyttes til erfaringsopsamling - puljen til særlige tilbud/forebyggende hjemmebesøg11-01-201615058571873376
Varde KommuneVedr. projekt Få mod på livet11-01-201615058571872858
 Borgerhevendelse vedr forestående lukning af Hune Plejehjem12-01-201615058571874877
Ballerup KommuneMangler udbetalingsblanket - pulje til etablering af særlige tilbud og indsatser til ældre08-01-201615058571870081
Lejre KommuneSpørgsmål til ny lov om forebyggende hjemmebesøg14-01-201615058571877941
Ministeriet for Børn, Undervisning og LigestillingInvitation for the European Conference on Youth Mental Health14-01-201615058581877632
 Borgerhenvendelse: Udtalelse og rådgivning i.f.m. paranoid skitsofreni10-01-201615058581871555
Kolding KommuneSkabelon til erfaringsopsamling21-12-201515065541861171
Socialpædagogernes LandsforbundReminder – Invitation til konferencen Socialpædagogik i psykiatrien – tilmeldingsfrist 18. december 201514-12-201515067071854752
 Borgerhenvendelse - klage over afgørelse, håndtering af sagen m.m.08-01-201615072461870569
 Supplerende oplysninger i klage over gebyr - klinisk forsøg16-11-201515072631822219
Patientforeningen DanmarkTil-Sundhedsminister-og-sundhedsudvalg08-11-201515075151814842
Region HovedstadenSJ2 styregruppereferat og god jul18-12-201515076391884604
Region HovedstadenStyregruppemøde den 15. december i Sundhedsjournal 2.008-12-201515076391884610
Beredskabsstyrelsen2015 12 19 Brev til Sundheds- og Ældreministeriet vedr hjemmebesøg19-12-201516005261860377
 Vedr. svar på henvendelse vedr. pårørende til ældre13-01-201616005281876645
Amager og Hvidovre HospitalVedr: forespørgsel om behandlingsrelateret udgift eller en egenbetaling som kan søges under merudgift i.h.t Servicelovens §4115-01-201616006231881293
 Min livshistories fremsendt materiale til sundheds- og ældreministeren09-02-2016SJ-STD-DEPKHK20919
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 27708-02-2016SJ-STD-DEPSJE20410
Dansk Boldspil-UnionDBU's rolle i samfundet19-01-2016SJ-STD-DEPTBW3405
Kalundborg KommuneInvitation til besøg i Kalundborg med fokus på Det Nære Sundhedsvæsen og indsats overfor mennesker med demens08-02-2016160066019415
Komiteen for SundhedsoplysningVedr. dagsorden til mødet09-02-2016160066020450
Red BarnetInvitation til skolernes trivselsdag den 4. marts - Amager Fælled Skole03-02-2016160066015929
Esbjerg KommuneHenvendelse med fotos fra demenskonference i Esbjerg 9. februar09-02-2016160066121201
 Borgerhenvendelse - er støjbelastet fra motorvej09-02-2016160066821215
Udlændinge-, Integrations- og BoligministerietVedrørende en henvendelse om huslejeforhøjelse08-02-2016160083719451
Nordisk MinisterrådKvittering for svar på skriftlig fråga E 12/2015 om (palliativ vård) vård i livets slutskede09-02-2016160085321346
CharlottehavenTak for besøget + faktura10-02-2016160088823284
EY Ernst & Young P/SOpdateret version af DTØ's anbefalinger10-02-2016160090222796
MedComForslag til skabelon for afrapportering09-02-2016160111721182
Styrelsen for PatientsikkerhedOpsummering fra SPS10-02-2016160119123275
PatienterstatningenTilbagemelding fra Patienterstatningen10-02-2016160119123263
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus05-02-2016160124221384
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus04-02-2016160124221393
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus04-02-2016160124221396
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus05-02-2016160124221391
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus04-02-2016160124221392
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus05-02-2016160124221385
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus08-02-2016160124321382
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus09-02-2016160124321374
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus09-02-2016160124321375
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus08-02-2016160124321381
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus09-02-2016160124321380
CSC Danmark A/SSummering af status på første test af konverterede data fra F2 til Captia, SUM28-01-2016160127723156
CSC Danmark A/SOpfølgning på spørgsmål fra cBrain vedr. konvertering af sager fra F2 til Captia.09-02-2016160127723161
 Bemærkninger til Lægemiddelstyrelsens udtalelse10-02-2016160127921878
 borgerhenvendelse med opfølgende spørgsmål om Cure4you08-02-2016160148721181
 Ny teori om behandling af depressive - rykker for svar09-02-2016160169621230
Nordfyns KommuneAfgørelse vedr. ansøgning til pulje til etablering af særlige tilbud og indsatser til ældre, der normalt ikke benytter de forebyggende hjemmebesøg.25-01-2016160179222301
Nordfyns KommuneUbdetalingsblanket Nordfyns KOmmune09-02-2016160179222305
 Borgerhenvendelse - nødråb i forbindelse med anvisning af ældrebolig26-01-201616020448586
 Borgerhenvendelse - givende genoptræningsophold i Montenegro24-01-201616021308876
WHO´s Regionalkontor for EuropaMENTOR-VIP: Applications for 2016-17 cycle now open10-02-2016160214221733
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 25005-02-2016160237419168
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 25405-02-2016160237419169
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 48 af 8. februar 201609-02-2016160249220965
UdenrigsministerietAnmodning om foreløbige forholdsregler i sag T-10/16, GABO:mi Gesselschaft für Ablauforganisation:milliarium mbH & Co. KG contre Commission européenne19-01-201616024922876
JustitsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse underkastet den fremskyndede procedure og indkaldelse til mundtlig forhandling i sag C-698/15, Davis e.a.04-02-2016160249217417
Kolding KommuneHenvendelse vedr. friplejeboliger29-01-2016160249912183
Kolding KommuneHenvendelse vedr. uhensigtsmæssig lovgivning vedr. friplejeboliger m.v.29-01-2016160249912187
Lyngby-Taarbæk KommuneForespørger til udmøntning af satsmidler indenfor demensområdet i 201622-01-201616026335900
Nyborg & Rørdam AdvokatfirmaKlage over LMS afgørelse vedr. MusiCures salg af produkter på apoteker22-01-201616026776024
WHO´s Regionalkontor for EuropaWHO invitation to use the National NCD Directors App.09-02-2016160270321196
 Borgerhenvendelse - klage vedr. kørselsgodtgørelse27-01-2016160278612678
Social- og IndenrigsministerietDanmarks femte periodiske rapport under FN's Børnekonvention18-01-2016160287320262
Danske RegionerDanske Regioners indstilling til medlem af Ankenævnet for Patienterstatning03-02-2016160290422316
Danske HandicaporganisationerNyt medlem til Ankenævnet for Patienterstatningen for Danske Handicaporganisationer02-02-2016160290420823
World Health Organization (WHO)WHO27-01-2016160295519060
 Borgerhenvendelse - fortvivlet over omsorgen på plejehjemmene i dag08-02-2016160295719346
 Borgerhenvendelse - ministerens rejse rundt i landet05-02-2016160295819058
 Borgerhenvendelse om hjælpemidler04-02-2016160295919993
 Kontaktformular - SUM.DK03-02-2016160296215912
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 27808-02-2016160299820417
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 27908-02-2016160299820419
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 28008-02-2016160299820420
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 28108-02-2016160299820421
SundhedsstyrelsenDagsorden 4. møde arbejdsgruppe diabetes28-01-2016160301222181
Region MidtjyllandWikipedia om DNV10-02-2016160302022342
Statens Serum InstitutKrav til straffeattest og/eller sikkerhedsgodkendelse for rengøringsmedarbejdere05-02-2016160302922744
Statens Serum InstitutInformationsmateriale om rengøringsaftalen og vagtaftalen10-02-2016160302922718
Statens Serum InstitutKvalitetskontrol i forhold til den nye aftale vedr. rengøringsopgaver (rykker for svar)09-02-2016160302922736
Statens Serum InstitutKvalitetskontrol i forhold til den kommende rengøringsopgave04-02-2016160302922772
Statens Serum InstitutSpørgsmål om vinduespudsning m.m. og besigtigelse i forbindelse med ny rengøringsaftale (miniudbud)05-02-2016160302922760