Fra: 15-12-2016 til: 15-12-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
 Borgerhenvendelse - vedr. krav om elektronisk post08-12-2016SJ-STD-DEPKHK251498
 Borgerhenvendelse angående uheldig episode med ældre dame09-12-2016SJ-STD-DEPKHK253142
Dansk Rehab GruppeHenvendelse i forbindelse med tiltrædelse med ønsket om godt samarbejde omkring hjælpemiddler til borgere og velfærdsteknologier13-12-2016SJ-STD-DEPKHK254499
 Borgerhenvendelse - Spørgsmål om demens13-12-2016SJ-STD-DEPKHK255550
Lyngby-Taarbæk KommuneForespørger til overførelse af midler fra Klippekortsordningen fra 2016 til 201712-12-2016SJ-STD-DEPPKS253974
Folketinget Christiansborg§ 71-tilsynet alm. del - spm. 1515-12-2016SJ-STD-DEPSJE257889
Folketinget ChristiansborgSUU samrådsspm AÆ15-12-2016SJ-STD-DEPSJE256793
Folketinget ChristiansborgSUU samrådsspm AZ15-12-2016SJ-STD-DEPSJE256791
Folketinget Christiansborg§ 71-tilsynet alm. del - spm. 1715-12-2016SJ-STD-DEPSJE257921
Folketinget Christiansborg§ 71-tilsynet alm. del - spm. 1615-12-2016SJ-STD-DEPSJE257919
Folketingets Lovsekretariat
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg
S 43715-12-2016SJ-STD-DEPSJE258094
FOA - Fag og ArbejdeAnmoder ældreministeren om møde vedr. ældreplejen07-12-2016SJ-STD-SUMAI249527
 Borgerhenvendelse - kræv indflydelse03-12-2016SJ-STD-SUMAI246837
 Borgerhenvendelse - hilsen fra en ganske almindelig dansker05-12-2016SJ-STD-SUMAI248590
BygherreforeningenForespørgsel på ministerdeltagelse vedr. lancering af modelprogram for demensboliger14-12-2016SJ-STD-SUMLLU256361
Musikterapiuddannelsen ved Aalborg UniversitetMusikterapi som bidrag til Demenshandleplan13-12-2016SJ-STD-SUMLLU256128
SocialpædagogerneInvitation til konference den 23. marts 1017 i Middelfart04-11-20161600660220190
 Vil gerne male et maleri til ministeren11-11-20161600661227522
 Borgerhenvendelse - hvad har vi gjort galt?29-11-20161600668242788
 Borgerhenvendelse - aldersdiskrimination06-12-20161600668249071
 Borgerhenvendelse vedr. folkepensionister - overlevelse12-12-20161600668253429
 Borgerhenvendelse om ministerens spændende indspark05-12-20161600668248425
 Ønsker interview til projektopgave om sundhed14-11-20161600710228998
 Skoleelever ønsker interview om ligestilling til brug for projektarbejde06-12-20161600710249045
 Projekt opgave i 9. klasse - overvægt blandt børn og unge15-11-20161600710229026
 Projektopgave angående brystkræft14-11-20161600710228966
 Ønsker interview med sundhedsministeren omkring fedme til brug for projektopgave14-12-20161600710257494
 Skoleelever om aktiv dødshjælp14-11-20161600710227816
 Skoleelever om organdonation10-11-20161600710225388
 Interview om depression blandt ældre22-11-20161600710236664
ForsvarsministerietForeløbig indkaldelse til næste møde i Kriseberedskabsgruppen den 26. januar 201714-12-20161600791256767
Falck HealthcareJustering af budget og tidsplan - projekt "Ulighed i sundhed".14-12-20161601256256121
PenSamNye justeringer i partnerskabets projekt "Omsorgspiloten".14-12-20161601264256431
FinansministerietReviderede finansieringsprofiler ifm. udbetalingen af kvalitetsfondsmidler til 1. kvt. 201715-12-20161602418257662
FinansministerietReviderede finansieringsprofiler ifm. udbetalingen af kvalitetsfondsmidler til 1. kvt. 201715-12-20161602418257688
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i de forenede sager C-538/16 og C-539/16, Devine m.fl.14-12-20161602492257832
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse med anmodning om anvendelse af hasteprocedure i sag C-638/16 (PPU), X et X14-12-20161602492257840
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-574/16, Grupo Norte Facility15-12-20161602492257907
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-566/16, Vámos15-12-20161602492257910
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i de forenede sager C-569/16 og C-570/16, Bauer m.fl.15-12-20161602492257913
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-572/16, INEOS15-12-20161602492257916
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-560/16, Dedouch e.a.14-12-20161602492257821
Region MidtjyllandUdbetalingsanmodning - Region Midtjylland, Center for Sundhed i Holstebro12-12-20161603326257549
Holstebro KommuneUdbetalingsanmodning - Holstebro Kommune, Center for Sundhed i Holstebro15-12-20161603326257568
LMS - Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeJustering af tidsplan - projekt "Kommunal indsats mod spiseforstyrrelser og selvskade".14-12-20161607002256373
Aalborg Universitetshospital, SydAcceptskrivelse - projekt "Indsamling af PRO Data".14-12-20161609181256233
Folketinget ChristiansborgSUU samrådsspm AØ14-12-20161609458256444
Folketinget ChristiansborgSUU samrådsspm AÅ14-12-20161609458256445
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus25-11-20161609589256789
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus25-11-20161609589256738
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus25-11-20161609589256693
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus02-12-20161609590256743
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus01-12-20161609590256702
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus28-11-20161609590256699
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus28-11-20161609590256775
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus29-11-20161609590256781
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus30-11-20161609590256701
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus29-11-20161609590256700
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus02-12-20161609590256703
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus01-12-20161609590256794
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus29-11-20161609590256740
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus28-11-20161609590256739
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus30-11-20161609590256792
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus29-11-20161609590256790
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus30-11-20161609590256782
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus08-12-20161609591256751
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus06-12-20161609591256746
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus12-12-20161609591256766
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus07-12-20161609591256750
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus06-12-20161609591256706
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus09-12-20161609591256722
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus09-12-20161609591256802
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus07-12-20161609591256799
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus08-12-20161609591256800
SundhedsdatastyrelsenSDS eftermiddagsstatus05-12-20161609591256797
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus08-12-20161609591256717
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus09-12-20161609591256765
Styrelsen for PatientsikkerhedSTPS eftermiddagsstatus06-12-20161609591256783
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus07-12-20161609591256716
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus05-12-20161609591256705
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus12-12-20161609592256723
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus13-12-20161609592256725
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus13-12-20161609592256771
SundhedsstyrelsenSST eftermiddagsstatus14-12-20161609592256728
LægemiddelstyrelsenLMST eftermiddagsstatus14-12-20161609592256774
DR Danmarks RadioInterview - ældreministeren - Langt fra Borgen.14-12-20161609592256031
MedComP/L reguleringssats for 201714-12-20161609980257125
Danmarks ApotekerforeningHøringssvar - bekg. om beregning af forbrugerpriser mv. på lægemidler.14-12-20161610000256346
LægemiddelstyrelsenHøringssvar bekg. om beregning af afgift og ydelse af tilskud til apotekere mv.12-12-20161610000256338
StatsforvaltningenDokumentation for priser per sag i PKN13-12-20161610068256219
Danske RegionerHenvendelse vedr. henvisningsproblemer for læger uden ydernummer.14-12-20161610076256246
 Borgerhenvendelse - ønsker et møde med sundhedsministeren08-12-20161610557251501
Forsikring & PensionInvitation til nytårsmiddag på Søllerød Kro 10. januar06-12-20161610645248825
Arresødal HospiceRykker for svar på henvendelse vedr. invitation til sundhedsministeren.13-12-20161610653255362
Københavns UniversitetVedr. invitationen til indvielsen af Mærsk Bygningen den 18. januar 201715-12-20161610653257651
MF Karina AdsbølØnsker møde med sundhedsminsteren og ældreministeren om psykiatriområdet08-12-20161610653250313
Reden KøbenhavnInvitation til sundhedsministeren til at besøge Reden og Mændenes Hjem for at drøfte psykisk sygdom og misbrug.13-12-20161610653255495
Kræftens BekæmpelseIntivation til World Cancer Day lørdag den 4. februar 201714-12-20161610653257586
KLInvitation til KL's sundhedskonference den 18. januar 2017 samt mødeanmodning14-12-20161610653256199
Københavns UniversitetInvitation til indvielse af Mærsk Bygningen 18. januar 201715-11-20161610653228900
AltingetDeltag i Altingets quiz om året der gik i dansk politik06-12-20161610654249037
Toft KommunikationDen Danske Tænketanksanalyse 201713-12-20161610654255762
AmCham DenmarkNew Year's Dinner with Ambassador Gifford14-12-20161610654256295
Dansk Handicap ForbundVelkomstbrev til ældreministeren01-12-20161610672244477
 Svar på henvendelse vedr. akupunktur.14-12-20161610709255765
 Borgerhenvendelse - Ros til øjenambulatoriet i Vejle13-12-20161610725255552
Faglige Seniorer NordjyllandVil gerne kontaktes med henblik på møde med ny ældreminister13-12-20161610726256273
Ældre Sagen i BrædstrupInvitation til ældreministeren om at holde foredrag om "kan det være sjovere at blive ældre".06-12-20161610726249343
Børn, Unge og SorgDet Nationale Sorgcenter - invitation til møde om vilkår for ældre efterladte07-12-20161610726249769
 Invitation til borgermøde i Lyngby den 24. januar 201706-12-20161610726248607
 Borgerhenvendelse om "ældrebyrden"06-12-20161610728254629
 Borgerhenvendelse - tillykke til ny sundhedsminister12-12-20161610728253961
 Borgerhenvendelse - tillykke til ny ældreminister03-12-20161610728246831
 Borgerhenvendelse - de ældres tarv06-12-20161610728248608
 Borgerhenvendelse tillykke til ministeren - vil gerne tilbyde sin hjælp05-12-20161610728247722
 Borgerhenvendelse - ansvar og plejehjem06-12-20161610728249063
 Lykønskningshilsen til ældreminsiteren i anledning af tiltrædelse06-12-20161610728249592
 Borgerhenvendelse - om bogen "Slankekurs"04-12-20161610728246959
 Borgerhenvendelse - Henvendelse til ministeren i anledning af udnævenelse og ros til ministeren05-12-20161610728248353
ArkitemaPræsentation d.d. - vedr. videndeling om risikostyring.13-12-20161610790255661
Region NordjyllandStatus FUI 2016 - NAU14-12-20161610858257808
Region MidtjyllandStatus for kvalitetsfondsstøttede sygehusbyggerier til FIU 2015 - Region Midt14-12-20161610858257810
Region SyddanmarkStatus for kvalitetsfondsstøttede sygehusbyggerier til FIU 2015 - Region Syddanmark14-12-20161610858257815
RealdaniaLykønskningshilsen til ældreministeren og fremsendelse af bog12-12-20161610917255385
UndervisningsministerietLykønskningshilsen til sundhedsministeren fra Frie Skolers Lærerforening29-11-20161610942242457
Folketinget ChristiansborgMOF alm. del - spm. 25214-12-20161611052256052
Folketinget ChristiansborgSUU L 75 spm. 413-12-20161611066255301
 Søger midler til at KOL patienter kan komme på tur01-11-20161611078235926
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 29114-12-20161611100256567
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 29014-12-20161611100256566
 Borgerhenvendelse - svigt på lokalcentre06-12-20161611102249455
 Borgerhenvendelse - glad for ny minister for "de ældre"08-12-20161611104250567
 Borgerhenvendelse - søger opgørelse over de samlede omkostninger til ældrepleje01-11-20161611105214753
 Borgerhenvendelse - der findes en løsning allerede06-12-20161611106249034
KontinensforeningenHenvendelse fra Kontinensforeningen med tillykke i forbindelse med sundhedsminsiterens tiltræden og fremsendelse af materiale om inkontinens01-12-20161611107254177
 Borgerhenvendelse vedr. testosteron05-12-20161611134257656
 Borgerhenvendelse - forslag til udskiftning af lyskilder01-12-20161611149244289
 Borgerhenvendelse - ønsker ændring af loven vedr. genoplivning09-12-20161611188255741