Fra: 09-08-2016 til: 09-08-2016
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Holbæk KommuneHenvendelse fra Holbæks Borgmester vedr. Friplejeboliger09-08-2016SJ-STD-DEPKHK149698
MSLgroup DenmarkInvitation til høring vedr. opsporing af patienter med arveligt forhøjet kolesterol den 12. september 2016 på Christiansborg09-08-2016SJ-STD-SUMLLU149259
 Borgerhenvendelse vedr. reglerne om befordringsgodtgørelse til speciallæge05-08-2016SJ-STD-SUMLLU148250
 Borgerhenvendelse - mén efter arbejdsulykke28-06-2016SJ-STD-SUMLLU132148
 Borgerhenvendelse - føler sig krænket af overbo04-07-2016SJ-STD-SUMLLU136570
AlzheimerforeningenForespørgsel vedr. projekt "demens, krop og kultur"09-08-2016SJ-STD-SUMLLU149253
Folketingets Sundheds- og ÆldreudvalgSUU alm. del - spm. 78709-08-2016SJ-STD-SUMMPE149171
Fagligt Selskab for KræftpatienterForespørgsel om evt. deltagelse i paneldebat09-08-20161600660149263
TeknologirådetInvitation til sundheds- og ældreministeren om at holde åbningstale til borgertopmøde 24. september kl.10.0014-07-20161600660141654
Esbjerg KommuneInvitation til åbning af ny unik akutfunktion i Esbjerg omkring 1. september 201620-07-20161600660144083
Landsforeningen for Marfan SyndromLandsforeningen for Marfan Syndrom - ansøgning - rådighedspuljen 2016.03-06-20161600903148811
UdenrigsministerietOrientering fra Sundhedsstyrelsen/Statens Serumsinstitut vedr. sundhedsrisici ved badning fra strande i Rio de Janeiro09-08-20161600916149357
MedComUDKAST Referat af 2. møde i styregruppen for MedCom 10 den 22. juni 201609-08-20161601117149455
SundhedsdatastyrelsenAnmodning fra SDS om beskrivelse af formålet med udvidet indberetning til LPR (omskæring)28-07-20161601191148759
3F - Fagligt Fælles ForbundUdbetalingsanmodning - ny model til mere sundhed på arbejdspladsen08-07-20161601260148653
Region MidtjyllandAnmodning om udbetaling af 3. rate - vedr. bevarelse af fødeafdeling på Holstebro Hospital.22-07-20161601394148932
Bates Y&RUdbud til Bates Y&R (FRIST: 5/8 - 2016): National antibiotikakampagne08-07-20161601435148289
The Nudging CompanyMail fra The Nudging Company: Udbud (FRIST: 18/8 - 2016): National antibiotikakampagne09-08-20161601435149473
Bro Kommunikation A/SUdbud til Bro Kommunikation (FRIST: 5/8 - 2016): National antibiotikakampagne08-07-20161601435148276
Komiteen for SundhedsoplysningUdbud til Komiteen for Sundhedsoplysning (FRIST: 5/8 - 2016): National antibiotikakampagne08-07-20161601435148281
Haderslev KommuneVedr. partnerskabsprojekt "Unge på sporet"09-08-20161601455149645
DiabetesforeningenFinansiering til konferencer - Type 2-diabetes i familien.14-07-20161601456148712
Dragør KommuneNy redegørelse Dragør Kommune 2016, værdighedsmilliarden09-08-20161601589149311
Høje-Taastrup KommuneUddybning til redegørelse Høje-Taastrup Kommune 2016, værdighedsmilliarden09-08-20161601706149703
Rødovre KommuneNy redegørelse Rødovre Kommune 2016, værdighedsmilliarden09-08-20161601909149588
Slagelse KommuneSpecifikation note redegørelse Slagelse Kommune 2016, værdighedsmilliarden09-08-20161601916149152
WHO´s Regionalkontor for EuropaInvitation to the Expert group meeting to enhance Health 2020 monitoring and reporting, 1-2 Sep 2016, Copenhagen18-07-20161602142149323
MedComSpørgsmål til brev om midler til finansiering af to MedCom projekter vedr. almen praksis08-08-20161602419148776
WHO´s Regionalkontor for EuropaWHO/EURO Invitation from Dr ZJ, Working lunch for Ambassadors of Member States of the WHO European Region29-07-20161602453148668
Aalborg Universitetshospital, Syd
Region Nordjylland
Udbetalingsanmodning - Behandling af svært overvægtige børn.14-07-20161602485148743
Gefion RecordsBemærkninger til Lægemiddelstyrelsens supplerende udtalelse vedr. afg. ad. positiv/negativlisten (salg på apoteker).02-08-20161602677148268
Styrelsen for PatientsikkerhedVedr. Henvendelse fra Lægeforeningen vedr. sundhedslovens § 215. Svar vedr. sagens dokumenter.08-08-2016SJ-STD-DEPMTO149009
ArbejdstilsynetRetningslinjer for etablering af faciliteter hvor der udføres test på genmateriale27-06-20161603047149593
Tandlægeforeningens TandskadeerstatningÅrsberetning 201512-07-20161603115141336
Region NordjyllandUdbetalingsprofil 2. kvartal psykiatri Region Nordjylland04-08-20161603427149084
 Vedr. Kontakt til Miljø- og Fødevareministeriet ifm. specialeopgave09-08-20161604504149652
FødevarestyrelsenHenvendelse fra specialestuderende ang. interview om antibiotika09-08-20161604504149472
 Kontakt til Miljø- og Fødevareministeriet i forbindelse med specialeopgave09-08-20161604504149462
Region MidtjyllandRegionshospitalet Viborg - kvartalsrapport for 4. kvt. 2015 (udbetaling til 3. kvt. 2016)09-08-20161604601149651
Lolland KommuneUdbetalingsanmodning - Ældre It Frivilligcenter Lolland08-04-2016160466565932
Arbejde Adlers HusUdbetalingsanmodning - Ældre It Arbejde Adlers Hus08-04-2016160466665918
Sønderborg KommuneUdbetalingsanmodning - Ældre It Sønderborg Kommune08-04-2016160466765900
Dansk Psykolog ForeningSpørgsmål til høring (besvaret telefonisk) - bekg. relateret til L 143 om reel udredningsret mv.04-08-20161604891148589
Brancheforeningen for Privathospitaler og Klinikker BPKSpørgsmål til høring (besvaret telefonisk) - vedr. bekg. relateret til L 143 om reel udredningsret mv.05-08-20161604891148599
Sex og SamfundUdbetalingsanmodning - Pulje til borgerrettede forebyggelse.27-07-20161604916148945
Sex og SamfundUdbetalingsanmodning - Pulje til den borgerrettede forebyggelse04-08-20161604916148952
European Commission DG SANTEVedr. deadline - ad. patientmobilitsdirektivet08-08-20161605065148616
 Børnehjertecentret i Danmark28-01-2016160513353400
 9. klasses skoleelever ønsker politisk perspektiv omkring transseksuelle i Danmark til brug for projektopgave22-02-2016160513532724
Forældre og FødselBringer forældresperspektivet på banen.25-02-2016160513636572
 Borgerhenvendelse - anmoder om et møde med ministeren03-03-2016160513840353
 Borgerhenvendelse - anmoder om et møde med ministeren11-02-2016160513824013
 Borgerbrev vedr. kønsskifte26-04-2016160514378457
 Borgerhenvendelse - klage over sygehusbehandling25-04-2016160514478026
 Borgerhenvendelse - lider af prostatacancer06-03-2016160514943637
Esbjerg KommuneEsbjerg Kommune fremsender revideret projektbeskrivelse samt budget til projektnr. 65232 puljen til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling.09-08-20161605212149138
Region MidtjyllandRegion Midtjylland fremsender bemærkninger til sagen vedr. ansvar for levering af sundhedsfaglig bistand07-07-20161605253140117
Region MidtjyllandRegion Midtjylland fremsender bemærkninger til sagen vedr. ansvar for levering af sundhedsfaglig bistand07-07-20161605253148850
Skanderborg KommuneSkanderborg Kommune tilbagesender accept af tilskudsbetingelser for 2016 til projektnr. 65257 til puljen til styrkelse af den kommunale alkoholbehandling.09-08-20161605408149545
 Borgerhenvendelse - er brugere af hjerteafdelingen på Skejby Sygehus22-03-2016160568496048
 Borgerhenvendelse - er brugere af hjerteafdelingen på Skejby Sygehus22-03-2016160568496049
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination30-06-20161605772133905
 Borgerhenvendelse om et ikke tilfredsstillende behandlingsforløb27-05-20161606129106876
 Borgerhenvendelse - klage over sundhedsvæsenet01-06-20161606139109704
 Forespørgsel om forventet sagsbehandlingstid15-07-20161606189148247
 Borgerhenvendelse - det danske sundhedsvæsen, sådan set indefra06-06-20161606426113750
 Borgerhenvendelse - kunsten at overleve en blodprop i hjertet26-05-20161606502104623
Paustian A/SLeveringstidspunkt - leverance af inventar til mødelokale09-08-20161606624149648
Region MidtjyllandKvartalsrapport Region Midtjyllands kvalitetsfondsprojekter pr. 31 marts 201619-07-20161606762148486
 Borgerhenvendelse om transkønnethed, der er blevet fjernet fra sygdomslisten i Danmark21-06-20161606787125990
 Borgerhenvendelse - Effektivisering af sygehuse og plejehjem20-06-20161606886125299
Erhvervs- og VækstministerietHøring vedr. meddelelse om IKT-standardisering20-04-2016160700775339
Erhvervs- og VækstministerietKommissionens meddelelse om standardisering02-06-20161607007110911
ErhvervsstyrelsenHøring: Udkast til det årlige europæiske arbejdsprogram for standardisering 201705-04-2016160700762936
Bedre PsykiatriHøringsvar fra Bedre Psykaitri: forebyggelse af vold på botilbud09-08-20161607099149686
LAP - Landsforeningen Af nuværende og tidligere PsykiatriHøringssvar fra LAP: forebyggelse af vold på botilbud09-08-20161607099149695
 Borgerhenvendelse - Hospitaler og pårørende02-07-20161607151135565
 Borgerhenvendelse - Anmodning om reaktion vedr. min søns meget langvarige diagnosticeringsforløb03-07-20161607156135693
 Borgerhenvendelse - sundhedsvæsenet26-06-20161607271132132
 Kopi af klage over praktikforløb05-07-20161607291137342
 Har endnu ikke fået et svar - omskæring11-07-20161607294140986
 Borgerhenvisning - henvisning til akupunktur04-07-20161607299135752
 Sygeplejerske om ledelsesmisbrug på OUH11-07-20161607300141245
 Borgerhenvendelse - kan ikke få 2 tider hos sin læge på samme dag.12-07-20161607323141469
Køge KommuneKvitterer for svar på henvendelse om hjemmesygepleje til børn og unge08-08-20161607328148652
Køge KommuneSygepleje til børn - § 13814-07-20161607328141777
 Anmoder om aktindsigt i forbindelse med lækkede cpr. oplysninger20-07-20161607335144182
 Anmoder om aktindsigt vedr. forgængeren til Sundhedsdatastyrelsen21-07-20161607337144200
 Borgerhenvendelse - klage over fratagelse af sygedagpenge, samt klage over tilkendelse af jobafklaringsforløb21-07-20161607349144194
 Borgerhenvendelse - ønsker at hendes behandlingsrettigheder overholdes i forbindelse med diabetesbehandling21-07-20161607351144529
 Borgerhenvendelse - lækkede personlige oplysninger20-07-20161607352144184
Aarhus KommuneEr bekendtgørelse 966/2014 blevet ændret14-07-20161607356141778
 Borgerhenvendelse - ønsker hjælp vedr. sygdom under ophold i udlandet22-07-20161607357144547
 Borgerhenvendelse - afslag fra Patientforsikringen på erstatning efter grå stær operation16-07-20161607367144505
 Borgerhenvendelse - spørgsmål vedr. udlevering af oplysninger om afdød søn01-08-20161607487146777
 Borgerhenvendelse om dialyse og ferie14-07-20161607494141746
Folketingets LovsekretariatS 131305-08-20161607567148138
Folketingets LovsekretariatS 131205-08-20161607567148137
Folketingets LovsekretariatS 131105-08-20161607567148136
Folketingets LovsekretariatS 130905-08-20161607567148134
Folketingets LovsekretariatS 131005-08-20161607567148135
Region MidtjyllandRefusion af udgifter til kørsel i egen bil - nyredonor14-07-20161607574148442
DigitaliseringsstyrelsenUdkast PRO opgavebeskrivelse.29-07-20161607576148465
 Borgerhenvendelse vedr. religiøse symboler og beklædningsgenstande på sygehuse.19-07-20161607596144033
Dansk Søvn Apnø FpreningDansk Søvnapnø Forening - ansøgning - driftspuljen 201608-08-20161607614148893
 Borgerhenvendelse - løbeseddel - religion vs. frisind og mangfoldighed01-07-20161607620145652
CPR-kontoretOversender borgerhenvendelse vedr. adgang til sundhedsoplysninger22-06-20161607621127853
 Borgerhenvendelse - forespørgsel om befordring18-07-20161607622143575
 Borgerhenvendelse - behandling af Britisk transkønnet mand18-05-2016160762395694
 Fjernelse af transkønnede fra sygdomslisten12-05-2016160762593433
 Borgerhenvendelse om centralisering af hospitalsopgaver på Rigshospitalet12-05-2016160763094107
 Borgerhenvendelse - Forespørgsel på information omkring kommerciel produktion af medicinsk cannabis28-07-20161607633145591
 Borgerhenvendelse - Transkønnethed som psykisk sygdom12-05-2016160763494100
 Borgerhenvendelse - Personnummer på hver enkelt dosispose medicin27-06-20161607637130481
MannovNye tal fra Dansk Hjertestopregister: Næsten hver fjerde dansker overlever hjertestop i det offentlige rum30-05-20161607638106071
 Borgerbrev - fremsender kopi af indkaldelse25-05-20161607639102188
 Borgerhenvendelse - ønsker en revurdering af lovgivningen for bloddonorer28-06-20161607640131154
 Borgerhenvendelse - opfordrer til at man virkelig overvejer, om man ikke burde scanne folk over 50 år for aneurisme31-05-20161607641107758
 Borgerhenvendelse - Vedr. HPV-vaccination29-06-20161607642133349
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination30-06-20161607643134349
 Borgerhenvendelse - Dødsfald på hospitalerne m.m.29-05-20161607644105571
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination02-07-20161607646135558
 Borgerhenvendelse - notat om Sundhedsstyrelsens behandlingsvejledning for transkønnede og den praksis for behandling der foregår på Sexologisk Klinik16-06-20161607647122917
 Tilføjelse til henvendelse af 24. juli 2016 vedr. ventetid på behandling på Gentofte hjerteafdeling26-07-20161607648145653
 Borgerhenvendelse - ventetid på kontakt med Gentofte hjerteafdeling24-07-20161607648144727
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination03-07-20161607651135755
 Borgerhenvendelse - HPV-bivirkninger29-07-20161607653145913
Alectia A/SSpørgsmål om satspuljemidler afsat til sundhedstjek09-08-20161607654149291
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination29-07-20161607655145915
 Borgerhenvendelse - ventetider på akut operationer på Aalborg sygehus04-08-20161607656147690
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination29-07-20161607657145916
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination29-07-20161607658145919
 Borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination29-07-20161607660145939
 Borgerhenvendelse - HPV bivirkninger29-07-20161607661145947
 Borgerhenvendelse - efterspørgsel på klageinstans08-08-20161607662148624
 Videresender anonym borgerhenvendelse vedr. HPV-vaccination01-08-20161607664146776
Region Sjælland
Lolland Kommune
Henvendelse vedr. lægedækning i yderområderne04-07-20161607668136584
Landsforeningen for Fragilt X Syndrom i DanmarkDriftspuljen 201629-06-20161607687149688