Fra: 15-03-2017 til: 15-03-2017
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
Folketingets Sundheds- og ÆldreudvalgSpm nr. S 89815-03-2017SJ-STD-DEPSJE326965
Folketinget ChristiansborgB 83 - Forslag til folketingsbeslutning om sundhedsvæsenets behandlingstilbud til transkønnede14-03-2017SJ-STD-SUMMPE326764
 Skoleelever ønsker interview med sundhedsministeren om ligestilling13-03-20171600668326190
Børne- og SocialministerietVedr. overtagelse af borgerhenvendelse vedr. udbredelsen af AVT-programmet på finansloven 201715-03-20171600668327397
Børne- og SocialministerietSvar vedr. overtagelse af borgerhenvendelse til sundhedsministeren - handicappedes rettigheder14-03-20171600668327487
 Forlængelse af tidligere brev til ældreministeren vedrørene befordring af alzheimer/demenspatienter12-03-20171600668325642
 Skoleelever til sundhedsministeren - har projektuge om abort13-03-20171600710326263
 Orientering om ny sagsbehandler hos CBB14-03-20171600793326330
Forældre og FødselAfregning - Aktivitetspuljen 201414-03-20171601979326420
Region SyddanmarkBudget og regnskabsstatus - projekt vedr. behandling af svært overvægtige børn14-03-20171602487326020
Region SyddanmarkUdbetalingsanmodning - projekt vedr. behandling af svært overvægtige børn09-03-20171602487326024
Region HovedstadenAnsøgning om midlertidige forløb til Prognose- og Dimensioneringsudvalget den 23. februar 201722-02-20171604067326509
SundhedsstyrelsenEftersendelse af bilag P2-17 og P2-17a vedr. den kommende Dimensioneringsplan21-02-20171604067326518
SundhedsstyrelsenEftersendelse af bilag P4, P5 og P6-17 til Prognose- og Dimensioneringsudvalget den 23. februar 201722-02-20171604067326514
KMDWorkZone udeståender efter opgraderingen14-03-20171604106326824
Holbæk KommuneAnmodning om overførsel af midler fra 2016 til 2017 - Gl. klippekortsordning14-03-20171606864326438
Økonomi- og IndenrigsministerietSvar vedr. koncept for håndtering af tvister og afslutning af regnskab for kvalitetsfondsbyggerierne14-03-20171608268326694
SundhedsstyrelsenBrev til Styrelsen for Patientsikkerhed fra borger t.o.13-03-20171609202326402
 Aflysning af mødet i Det Nationale Råd for Tandlægers Videreuddannelse den 14. marts13-03-20171609785326229
KLInvitation til sundhedsministeren til at deltage i møde med KL's Social- og sundhedsudvalg den 6. juni 201709-03-20171610653326731
Aalborg UniversitetInvitation fra Aalborg Universitet til sundhedsministeren til Science Advice in Denmark and the Nordic Countries 26.-27. april 201713-03-20171610653326386
Den Belgiske AmbassadeInvitation til sundhedsministeren fra den belgiske ambassade til koncert i anledningen af statsbesøg 29-03-201714-03-20171610654327099
Copenhagen Film FundInvitation til sundhedsministeren fra Copenhagen Film Fund til åbning af CPH:MEETINGS13-03-20171610654326521
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - det danske sundhedsvæsen28-02-20171610725322558
Landsforeningen HPV-BivirkningsramteVedr. Sundhedsstyrelsens holdning til en medarbejders adfærd på sociale medier27-02-20171610725314498
KLInvitation til ældreministeren til at deltage i møde med KL's Social- og sundhedsudvalg den 6. juni 201709-03-20171610726326735
 Forespørgsel til ældreministeren om donation af bog vedr. plejehjemmet Lotte10-03-20171610728325288
UngdomsbureauetHenvendelse fra Ungdomsbureauet om bogprojektet De Engagerede09-03-20171610863327364
MedComModel for digitale forløbsplaner - til MedCom 03.03.1703-03-20171700389326793
MedComAktiviteter i forbindelse med udbredelse af forløbsplanen02-03-20171700389326803
 Borger fremsender statistik som reaktion på besvarelse af tidligere henvendelse - vedr. unge og alkohol05-03-20171700551319466
SundhedsstyrelsenKvittering vedr. sagsmateriale - afslag på dispensation til frigivelse af KBU-forløb10-03-20171701011326087
SundhedsstyrelsenOk vedr. sagsmateriale - klage over afslag på frigivelse af KBU-forløb14-03-20171701011326545
Københavns UniversitetSvar vedr. invitation til deltagelse i Det Nationale Antibiotikaråd14-03-20171701532326531
 Svensk journalist spørger til statistik vedr. underernæring hos ældre i Danmark24-02-20171701635313223
BeskæftigelsesministerietBorgerhenvendelse vedr. godkendelse af udenlandske lægeuddannelser.23-02-20171701697311465
 Henvendelse om gældende ret mv.25-02-20171701741313289
SundhedsdatastyrelsenUdtalelse til brug for svar til Ekstra Bladet vedr. aktindsigt i antallet af cyber-/hacker-angreb14-03-20171701941326874
 Vedr. puljen til renovering af lokale køkkener mv.06-03-20171701946319592
LægemiddelstyrelsenLMS oplyser om status for Kommissionens rapport - Off-label - lægemidler13-03-20171701953325985
LægemiddelstyrelsenYderligere oplysninger fra LMS om Kommissionens off-label undersøgelse14-03-20171701953325990
Folketingets Sundheds- og Ældreudvalg§ 20 spm. nr. 880 Hvad er ministerens holdning til de mange nye friplejehjem ...10-03-20171702049325872
Øjenforeningen Værn om Synet (VOS)Ansøgning om udlodningsmidler fra aktivitetspuljen 2017.14-03-20171702095326559
SundhedsstyrelsenInvitation to the 2nd meeting of the Steering Group on Promotion and Prevention, 17 March 201715-03-20171702104327303
Region HovedstadenOplæg om antibiotika til børn ifm møde i Det Nationale Antibiotikaråd den 4. april 201715-03-20171702108327125
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 64109-03-20171702110325865
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del spm. 63809-03-20171702110325862
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63709-03-20171702110325861
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63609-03-20171702110325860
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63509-03-20171702110325859
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63409-03-20171702110325858
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63309-03-20171702110325857
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 64009-03-20171702110325864
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 63909-03-20171702110325863
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren vedr. organdonation og venteliste11-03-20171702112325357
Statens Institut for FolkesundhedDagsorden til møde i SIFs rådgivende udvalg d. 20. marts 201715-03-20171702121327222
Dansk ByggeriInvitation til Dansk Byggeris årsdag torsdag den 27. april 201702-03-20171702123318674