Fra: 04-04-2017 til: 04-04-2017
Indgående post
 
Afsender/modtagerEmneBrevdatoSagsnrDokumentnr
SocialdepartementetFrågor kring LPT och tvångsåtgärder20-01-2017SJ-STD-SUMBGB284023
Teknologisk InstitutÆldreministeren inviteres til rundtur gennem nogle af Teknologisk Instituts mange avancerede udviklingsfaciliteter04-04-2017SJ-STD-SUMLLU341831
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-88/17, Zurich Insurance et Metso Minerals24-03-2017SJ-STD-SUMLLU342077
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 75203-04-2017SJ-STD-SUMMPE341365
Folketingets LovsekretariatB 125 - Forslag til folketingsbeslutning om oprettelse af rådgivningsteam og understøttelse af komplementære behandlings- og sundhedshuse31-03-2017SJ-STD-SUMMPE339617
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 75704-04-2017SJ-STD-SUMMPE342134
 Borgerhenvendelse vedr. ventetid på behandling17-03-2017SJ-STD-SUMMPE342071
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 75304-04-2017SJ-STD-SUMMPE342125
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 75404-04-2017SJ-STD-SUMMPE342127
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 75103-04-2017SJ-STD-SUMMPE341364
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 74903-04-2017SJ-STD-SUMMPE341361
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 73603-04-2017SJ-STD-SUMMPE341335
Folketingets LovsekretariatB 118 - Forslag til folketingsbeslutning om at tillade mænd, der har sex med mænd, at donere blod31-03-2017SJ-STD-SUMMPE339606
Folketingets LovsekretariatB 139 - Forslag til folketingsbeslutning om faste teams i den kommunale hjemmepleje31-03-2017SJ-STD-SUMMPE339626
Brøndby KommuneKlippekortsmodellen - regnskab 201628-03-2017SJ-STD-DEPMVK335802
 Klage vedr. afslag på FØP søgt på foreliggende grundlag23-02-20171600668311964
 Borgerhenvendelse til ældreministeren - straffet af langsom sagsbehandling30-03-20171600668338853
Borger KritikOpråb fra bunden af det danske samfund24-03-20171600668334256
 Borgerhenvendelse til ældreministren vedr. svigt af de ældre21-01-20171600668284274
 Skoleelever har spørgsmål til sundhedsministeren om "Den optimale skole"16-03-20171600710327688
 Skoleelev - diverse spørgsmål om ytringsfrihed24-03-20171600710333677
 Skoleelever om aktiv dødshjælp - spørgsmål til ældreministeren06-03-20171600710319597
Forskningsklinikken for Ludomani2016 Regnskab og Rapport for LIV – Ludomani og Indsattes Velfærd.31-03-20171601074342242
Forskningsklinikken for Ludomani2016 Regnskab og Rapport for Dansk Ludomani Behandling31-03-20171601074342277
Frederiksberg CenteretFrederiksberg Centeret - Regnskab 2016 - forebyggelse af ludomani04-04-20171601074341760
Forskningsklinikken for Ludomani2016 Regnskab og Rapport for Forskningsklinikken for Ludomani.31-03-20171601074342290
Frederiksberg CenteretFrederiksbergs Centeret - Statusrapport - behandling af ludomani 201604-04-20171601074341744
Behandlingscenter TjeleBehandlingscenter Tjele - rapport og regnskab 201631-03-20171601074342305
Frederiksberg CenteretFrederiksbergs Centeret - Regnskab 2016 - behandling af ludomani04-04-20171601074341776
DGI-CDDH-BioethicsDEADLINE/DATE LIMITE 17/04: CD-P-TO comments on draft resolutions /commentaires sur projets de résolution04-04-20171601161341711
 Vedr. fejl i autorisationsregisteret11-03-20171601341325567
 Borgerhenvendelse vedr. fejldiagnose m.m.11-03-20171601341325562
 Borgerhenvendelse - Jeg ønsker selvfølgelig ikke, at bære ansvaret alene for, at der svines med penge til klagesager.18-03-20171601341331151
Komiteen for SundhedsoplysningSlutrapport - og regnskab for partnerskab - Styrkelse af de borgernære sundhedstilbud i almene boligområder03-04-20171601424340834
Jammerbugt KommuneRevideret regnskab 2016 mv. Jammerbugt Kommune - En værdig ældrepleje03-04-20171601597340726
Lejre KommuneOverførselsanmodning - En værdig ældrepleje - Lejre Kommune03-04-20171601888340935
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 428 af 21. november 201622-11-20161602492236499
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 441 af 28. november 201629-11-20161602492242754
JustitsministerietListe over præjudicielle sager 1/2017 med frist mellem den 1. og 14. januar 201701-12-20161602492244479
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 462 af 13. december 201613-12-20161602492255532
JustitsministerietListe over præjudicielle sager 2/201715-12-20161602492257711
JustitsministerietListe over præjudicielle sager 3/2017 med frist mellem den 1. og 14. februar 201721-12-20161602492263668
JustitsministerietOrientering fra EU-Domstolen om udsættelse af den præjudicielle sag C-654/16, Amber Capital Italia et Amber Capital UK16-02-20171602492306589
JustitsministerietOrientering fra EU-Domstolen om udsættelse af den præjudicielle sag C-658/16, Elliot International e.a.16-02-20171602492306622
JustitsministerietOrientering fra EU-Domstolen om udsættelse af den præjudicielle sag C-657/16, Bluebell Partners Limited16-02-20171602492306627
JustitsministerietOrientering fra EU-Domstolen om udsættelse af den præjudicielle sag C-655/16, Hitachi Rail Italy Investments16-02-20171602492306631
JustitsministerietOrientering fra EU-Domstolen om udsættelse af den præjudicielle sag C-656/16, Finmeccanica16-02-20171602492306635
JustitsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-42/17, M.A.S. et M.B. - Fremskyndet procedure21-02-20171602492309298
JustitsministerietListe over præjudicielle sager 7/2017 med frist mellem den 1. og 14. april 201727-02-20171602492313799
Justitsministeriet
Børne- og Socialministeriet
Transport-, Bygnings- og Boligministeriet
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Kulturministeriet
Liste over judicielle aktiviteter i sager af dansk interesse24-03-20171602492337480
JustitsministerietListe over præjudicielle sager 20/2016 med frist mellem den 15. og 31. oktober 201615-09-20161602492174534
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 410 af 8. november 201608-11-20161602492222636
JustitsministerietListe over præjudicielle sager 24/2016 med frist mellem den 15. og 31. december 201615-11-20161602492229023
UdenrigsministerietDirekte sagsliste EUT C 70 af 6. marts 201707-03-20171602492321454
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-57/17, Checa Honrado24-03-20171602492342074
UdenrigsministerietPræjudiciel forelæggelseskendelse i sag C-81/17, Zabrus Siret24-03-20171602492342083
JustitsministerietJM's bem. til udkast til svar på henvendelse vedr. kørekortsagsbehandling og tilsyn28-03-20171602897340460
WHO´s Regionalkontor for EuropaWHO/EURO Nominations for membership of WHO bodies and committees31-03-20171603774340307
KMDFakturering for undervisning i WorkZone hos KMD. Opgørelse over deltagere i kurser.04-04-20171604106342147
 Borgerhenvendelse vedr. psykiatrien i Roskilde14-03-20171604889331845
 Punkter til dagsorden - SRAB 21. april 201731-03-20171605635341698
Herning KommuneUdbetaling af tilskud - demensvenlige omgivelser - ude og inde07-03-2017SJ-STD-DEPJEKR321743
Chemark ApSHenvendelse om dispensation fra bekendtgørelse om euforiserende stoffer03-04-20171605737341053
Folketinget ChristiansborgSUU L 132 - spm. 1004-04-20171606516341868
LMS - Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og SelvskadeSlutrapport og foreløbigt regnskab vedr. KISS projektet01-04-20171607002341270
Transport-, Bygnings- og BoligministerietKopi af besvarelse vedr. ambulanceredderes retsstilling31-03-20171607881339530
FinansministerietSvar vedr. SUMs ønsker til kommende ludomaniaftale24-03-20171608347341198
Lægemiddelindustriforeningen - LIFLIF Høringssvar vedr. udkast til bekendtgørelse om ændring af bekendtgørelse om sikring af visse biologiske stoffer, fremføringsmidler og relateret materiale10-03-20171608809325207
 Borgerhenvendelse - takker for svar og fremsender oplysninger om sundhedssystemet og psykiatrien14-02-20171610583305289
OK-Centret Prinsesse BenedikteTilbagemelding på besøg på plejehjem04-04-20171610645341689
European Business Summit NetworkOfficial Invitation European Business Summit 201723-02-20171610653311783
Mandag MorgenInvitation til sundhedsministeren: Oplægsholder ved Mandag Morgens nye faglige netværk16-03-20171610653328265
SoldaterlegatetHenvendelse fra Soldaterlegatet om adgang til lægemiddeldata28-03-20171610653341553
Københavns Internationale TeaterInvitation til sundhedsministeren fra Københavns Internationale Teater - sæsonåbning 201731-03-20171610654341618
Mungo ParkInvitation: Ny premieredato på Mungo Parks HAMLET den 5. april 201716-03-20171610654328733
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - utilfreds12-02-20171610725302904
 Borgerhenvendelse til sundhedsminiseren - vedr. salg af vaccineproduktion13-02-20171610725303615
Rammesat LæringModel til nedbrydning af silo-tænkning i det offentlige (ældreministeren)03-04-20171610726340916
Nationalt Videnscenter for DemensInvitation til ministeren til middag i forbindelse med DemensDagene 2017 i Tivoli Congress Center, København 8. - 9. maj 201704-04-20171610726341544
 Borgerhenvendelse til ældreministeren - hilsen28-02-20171610728316106
 Borgerhenvendelse til ældreministeren om udtalen af ordet "gamle"01-04-20171610728340413
 Ny henvendelse vedr. patientrettigheder25-02-20171610972314367
 Effektiviseringsrapport for Det Nye Rigshospital31-03-20171611348342281
 Effektiviseringsrapport Nyt Hospital Herlev - marts 201731-03-20171611350342274
Novo Nordisk FondenOpfølgning på møde tirsdag d. 21.3.2017 i NNF27-03-20171611352342358
Novo Nordisk FondenOpfølgning på møde tirsdag d. 21.3.2017 i NNF24-03-20171611352342356
Novo Nordisk FondenOpfølgning på møde tirsdag d. 21.3.2017 i NNF24-03-20171611352342357
Dansk ErhvervLægedækningsudvalget og private aktører01-02-2017SJ-STD-DEPNWM316872
Landbrug & FødevarerFolkemødeinvitation: Debat om cannabis til medicinsk brug den 15. juni 201729-03-20171611493337682
Region MidtjyllandÅrsrapportering vedrørende effektiviseringsarbejdet: KF-projektet på RHV04-04-20171700026342026
 Borgerhenvendelse vedrørende en legalisering af medicinsk cannabis19-02-20171700429306899
 Borgerhenvendelse - genoplivning17-01-20171700935280410
 Borgerhenvendelse - hvordan kan 2 læger sige at min far ikke skal genoplives hvis han får hjerte stop?10-01-20171700971272531
 Åbent brev til sundhedsministeren vedr. fratagelse af autorisation30-01-20171701042290510
 Tilføjelse til sundhedsministeren til klage over autorisations-fratagelse01-02-20171701042293603
 Borgerhenvendelse vedr. annoncen "fremtidens e-cigaret GRATIS, men skynd dig!"01-02-20171701131293417
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - skriver igen vedr. vegansk kost til børn mellem 0-2 år06-02-20171701150297913
 Borgerhenvendelse vedr. sygeplejerskers og lægers travlhed på sygehusene30-01-20171701162291451
Kræftens BekæmpelseFremsender rapport til sundhedsministeren - erfaringsopsamling første halvår af 201620-01-20171701178291490
Turkish GeriatricElderly care in Turkey07-02-20171701222298988
Københavns KommuneBorgmesterbrev til ældreministeren om regelforenkling02-02-20171701279294700
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren vedr. stråling fra trådsløst internet03-02-20171701294296782
 Borgerbrev - klage over lang ventetid på øjenoperation10-02-20171701316302764
 Borgerhenvendelse til ministrene - ønsker ikke genoplivning29-01-20171701330293913
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - gebyr ved lægeskift20-02-20171701478308550
 Borgerhenvendelse vedr. organsituationen i Danmark18-02-20171701488306702
 Borgerhenvendelse til ældreministeren - kost og motion01-01-20171701539281635
 Borgerhenvendelse til ældreministeren vedr. nedsættelse af en taksforce gruppe07-02-20171701591299056
UdenrigsministerietTilføjelse til brev til sundhedsminsteren vedr. akutbiler/beredskab24-02-20171701595313235
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren vedr. akutbiler/beredskab24-02-20171701595312354
Cleveland BiolabsRequest regarding purchase of Potassium Iodine24-02-20171701682312153
 Urter og helbredelse26-02-20171701685313671
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - dobbeltdonation20-02-20171701702308525
 Borgerhenvendelse - priserne på medicinprodukter25-02-20171701710313287
 Borgerhenvendelse - vedr. medicin01-02-20171701713314377
 8. klasses elever stiller spøgsmål om fedme og overvægt til brug for projektopgave28-02-20171701722315418
 Borgerhenvendelse - søger statistik over cykeluheld og om hvor mange penge der ca. årligt bliver brugt på hospitalet til cykeluheld26-02-20171701730313670
 Henvendelse vedr. designprojekt om ensomhed blandt ældre20-02-20171701761307501
 Borgerhenvendelse - nødråb 2 fra pårørende til kritisk syg10-03-20171701802324634
 Henvendelse vedr. mobilstråling28-02-20171701804316107
Amnesty InternationalHenvendelse til sundhedsministeren om opfølgning på rapporten om transkønnedes adgang til sundhed02-03-20171701922317937
Radiograf RådetHenvendelse til sundhedsministeren angående patientsikkerhed i forbindelse med MR undersøgelser01-03-20171701976316388
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - sundhedshus i Sdr. Felding06-03-20171702053320701
 Skoleelever spørger til det nye IT-system, sundhedsplatformen10-03-20171702086325072
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - behandlingen af kræftpatienter17-02-20171702139322557
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - anmoder om et møde vedr. forbedring af cancer efterbehandling11-03-20171702140325553
 Borgerhenvendelse - definitionen på en sundhedsperson ifølge kapitel 61 i Sundhedsloven06-03-20171702143320686
 Borgerhenvendelse - borger ønsker hysterektomi08-03-20171702169322166
 Borgerhenvendelse vedr. insemination14-03-20171702210327255
 Borgerhenvendelse - inseminationsbehandling i speciallægepraksis10-03-20171702211325017
ViexpoUndersøger om de finske kommuner kan forbedre deres madservice15-03-20171702224327524
IMS Health Technology Solutions Denmark A/SHenvendelse til sundhedsministeren vedr. oplysning afgivet i henhold til Lov om behandling af personoplysninger13-03-20171702231327535
 Borgerhenvendelse - fremsender papirer i forbindelse med indkaldelse til undersøgelse 1702251328304
 Borgerhenvendelse - patienter skal være aktive13-03-20171702285326412
 Spørgsmål til sundhedsministeren vedr. udmøntning af regeringsgrundlag vedr. børnehospice.18-03-20171702322330474
 Borgerhenvendelse - forslag til forbedring af sundhedsvæsenet17-03-20171702324330282
Rigshospitalet - BlegdamsvejVedr. korrekt registrering af forløb og mål for patienter med modermærkekræft15-03-20171702330327569
 Vedr. aktindsigtsanmodning - penge til seksuel sundhed03-04-20171702360341228
 Borgerhenvendelse - udlevering af medicin06-03-20171702380320707
Børne- og SocialministerietBidrag til Sundheds- og Ældreministeriet til brug i kontorsvar vedr. børnehospice mv.03-04-20171702406341056
 Borgerhenvendelse vedr. syrisk flygtnings manglende autorisation til tandlæge17-03-20171702418329844
 Borgerhenvendelse vedr, tilsyn med hospitalsbygninger19-03-20171702433330540
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren vedr. tilskud til kræftforskning25-03-20171702511334281
LægemiddelstyrelsenKopi af sagsakter I - Vedr. klage over afg. om aktindsigt i materiale - Nobligan Retard03-04-20171702520340571
LægemiddelstyrelsenKopi af sagsakter, fil 3 - vedr. klage over afg. om aktindsigt i materiale - Nobligan Retard03-04-20171702520340581
LægemiddelstyrelsenKopi af sagens akter - vedr. klage over afg. om aktindsigt i materiale - Nobligan Retard03-04-20171702520340753
LægemiddelstyrelsenKopi af sagsakter - Vedr. klage over afg. om aktindsigt i materiale - Nobligan Retard03-04-20171702520340742
LægemiddelstyrelsenKopi af sagsakter, fil 4 og 5 - vedr. klage over afg. om aktindsigt i materiale - Nobligan Retard03-04-20171702520340578
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren - spørgsmål vedr. ligestilling27-03-20171702525334737
 Borgerhenvendelse til sundhedsministeren vedr. dobbelt donation24-03-20171702547334264
 Borgerhenvendelse vedr. dobbeltdonation15-03-20171702547331871
 Borgerhenvendelse vedr. revideret regler omkring fertilitetsbehandling22-03-20171702548332442
 Borgerhenvendelse vedr. fertilitetsbehandling til barn nr. 2 (IVF)22-03-20171702550332104
 Til sundhedsministeren vedr. rykker for kompensationer efter fejlbehandling i 200315-03-20171702624327563
Jeg og du
Finansministeriet
Henvendelse vedr. lederudvikling04-04-20171702631341690
Lolland KommuneVedr. Regnskab for Ældremilliarden 2016 - Lolland Kommune.03-04-20171702661341250
 Borgerhenvendelse vedr. SUL § 140 og specialundervisning for voksne24-03-20171702679333801
LægemiddelstyrelsenVedr. bilag til bemyndigelse for Presafe Denmark A/S31-03-20171702681339032
 Borgerhenvendelse - foreslår kattelov til gavn for allergikere27-03-20171702700335405
Lægemiddelindustriforeningen - LIFDato opdatering på brev til slovakiske myndigheder - vedr. lægemiddelprisregulering i DK03-04-20171702706340765
 Borgerhenvenvendelse vedr. behandlingsforløb i Horsens kommune02-04-20171702730340492
 Borgerhenvendelse vedr. regler for adgang til og deling af helbredsoplysninger02-04-20171702731340505
 Besøg af delegation fra Japan - ønsker at høre om IT løsninger i sundhedssektoren21-03-20171702736331195
 Information about Continua standards - "e-health label"06-03-20171702737320684
CareInsightInformation about Continua standards27-02-20171702737314380
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 74103-04-20171702767341341
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 74203-04-20171702767341342
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 74003-04-20171702767341339
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 75604-04-20171702769342132
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 75504-04-20171702769342131
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 74303-04-20171702770341314
Folketinget ChristiansborgSUU alm. del - spm. 74403-04-20171702770341316
 Kvartalsrapport 4 - 2016 NAU30-03-20171702771342293